Lietuvių kalba 10 kl.

Tema – J. Ivanauskaitė. „Mėnulio vaikai“ ( Vadovėlis – Kanišauskaitė I., Šervenikaitė N., Žukas S.
Literatūros vadovėlis 10 kl.: Baltų lankų leidyba, 2006). 2 pamokos.

Įvadas – Mokiniai yra gavę užduotį per 2 savaites pasirengti kalbėti tema „Jaunas žmogus
literatūroje“, remiantis perskaityta knyga.

Uždavinys. Skaitydami ir aptardami tekstą, mokiniai įgis teksto suvokimo strategijų taikymo
patirties, mokysis suvokti kontekstą.

Pirma pamoka.

Pamokos eiga.
I. Veikla prieš skaitymą ( minčių lietus ).
Šiandien skaitysime Jurgos Ivanauskaitės romano ištrauką. Pasakykite, ką žinote apie šią
rašytoją.
Romanas vadinasi „Mėnulio vaikai“. Pamėginkite numatyti teksto temą, problemas.
Pažiūrėkite į šio romano pirmojo leidimo viršelį, kurį piešė pati autorė. Interpretuokite
piešinį.
Papildykite numatytą teksto temą ir problemas, remdamiesi knygos viršelio iliustracijos
interpretacija.

II.Veikla skaitymo metu ( darbas poromis).
Paklausykite skaitomos ištraukos ir, remdamiesi tekstu, detaliai apibūdinkite: 1-a eilė
pasakotoją, 2-a –pasakojimo pobūdį, 3-a – erdvę. (Mokytoja skaito nuo pradžios iki
daugtaškio: „Įlindau į vidurį eilės…“ p.257).
Perskaitykite antrą fragmentą iki žodžių „Gerai, kad tau…“ (p.257-258) ir, remdamiesi
tekstu, detaliai apibūdinkite Viktoriją: pusė klasės kaip literatūros kritikai, kita pusė kaip
psichologai, o mėgėjai piešti – nupieškite.
Lentoje užduotys konkretizuotos: literatūros kritikai : kokiu nuoseklumo principu remdamasis
pasakotojas apibūdina Viktoriją; kokios meninės priemonės vartojamos); psichologai:
remdamiesi ištraukos aprašymu sukurkite psichologinį Viktorijos portretą; kelioms dailininkų
poroms duodami popieriaus lapai ir piešimo priemonės ( vėliau jiems leidžiama baigti piešti
namie).
Perskaitykite iki „Klausyk, kiekgi tau metų?“ ir papildykite veikėjos charakteristiką.

II. Apibendrinimas. Pabaikite sakinius: a) šią pamoką aš sužinojau… b) pamokoje man patiko…
c) pasigedau… d) kitą pamoką norėčiau…

IV. Vertinimas. Per pamoką mokiniai vertinami + ir – kaupiamajam balui.

V. Namų darbai. Perskaitę ištrauką iki galo, parenkite veikėjų aplankytų vietų Rasų kapinėse žemėlapį. Nurašykite pateiktas epitafijas. Pagalvokite, kodėl būtent jas cituoja. Jei pageidaujate, darbą galite atlikti poromis.