Autorius Petras Gedvilas

Svetainės administratorius

Peržiūrėti visus įrašus, kuriuos parašė Petras Gedvilas →

25 Comments on “Pagrindinio ugdymo lietuvių kalbos ir literatūros bendrosios programos projektas”

  1. Buvau aptarime Klaipėdoje. Džiaugiuosi profesorės Aušros mokėjimu klausytis ir išgirsti. Diskusija tikrai būtų buvusi naudinga, jeigu ponia N. Poderienė būtų leidusi daugiau kalbėti mokytojams. Juk jiems reikės dirbti pagal šią programą. O radome tikrai taisytinų dalykų.

  2. Susipažinus su šiuo projektu atrodo, kad mūsų 9-okai ir 10-okai staiga tapo labai subrendę, todėl jiems reikėjo įdėti kūrinių ir iš dabartinio 12-os klasės kurso (Just.Marcinkevičiaus „Mindaugas”,R.Granausko „Saulėlydžio senis…”).:):).

  3. Būtinai registruokitės UPC puslapyje į programų svarstymus ! Bent jau išsakytumėte viską, ministerija negalėtų sakyti, kad visi tik pritarė ir džiaugėsi.
    Jau užsiregistravau į svarstymą Kaune. Norėčiau ir Miestelio mokytojų sutikti :)))

  4. O aš mąstau, ar 7-8 klasės mokiniai suvoks kūrinį „Gyvulių ūkis”… Ir „Atžalynas ” atkeliavo į 7-8 klasę, o „Skerdžių” į 9-10 nukėlė. Kokie motyvai?

  5. Na ką… programą vis tiek ir vėl patvirtins, po PUPP ir vėl trimituos apie nemokančius dirbti mokytojus ir vis prastėjantį mokinių raštingumą, tada vėl imsis naujų projektų ir naujų reforomų, vėl bus gera proga pasipildyti kišenes 🙂 Ir nieko iš esmės pakeisti turbūt negalima, kol tie patys žmonės sėdi tose pačiose kėdėse.

    Taip, tėvai ieško įkvėpimo mokytojų, kurie dirba taip įkvėpę, kad net neturi kada iškvėpti. Kai vaikui nesiseka, tėvai tada sako, jog mokytojas nesudomina savo dalyku 🙂

  6. Teko matyti, kaip buvo manipuliuojama tėvais priimant Vidurinio ugdymo programas: ministerija visada aiškina, kad MOKYTOJAI dabar dirbs taip ir anaip, kad vaikams bus daug geriau, o tiesos niekas nesako – neleidžia kalbėti. Taip „pripumpuoti” tėvai paskui „varo” ant mokytojų, kad tie atseit kalti, jog mokykloj vaikui pragaras, kad nesupranta, kad nemoka…
    Taigi, nieko tie tėvai nepakeis – čia reikia iš esmės suprasti situaciją, o ne kavą su ministerija gerti…

  7. Esu nusivylusi… Į SIŪLYMUS nebus atsižvelgta, kaip nebuvo kreipiama dėmesio anksčiau – dėl vyresniųjų programos. Net neįsivaizduoju, kaip reikia ugdyti atidumą knygai šioje „trumpinių/žinučių” epochoje… Ar įmanoma svetimu mokiniui siužetu pridengti iškreiptas technologijas?

  8. O kaipgi kitaip? Juk dar nepamiršome, kokiu būdu buvo priimta vidurinio ugdymo programa. Visi tie svarstymai bereikalingas ir beprasmis laiko gaišimas/gaišinimas.

  9. Kaip suprantu, mokytojų nuomonė dėl programos jau nebesvarbi, viskas jau nuspręsta. Gal ir negražu, bet pasidalinsiu vieno asmens nuomone apie svarstymus:

    Būtinai svarstymuose turėtų dalyvauti moksleivių ir tėvų atstovaujamos organizacijos (sąjungos/draugijos/forumai). Mokslininkų, mokytojų ir didaktų nuomones ministerijoje jau „įgarsina” tam tikri asmenys ( vaidmenys padalinti ir čia naujovių nenusimato), tačiau tėvų ir moksleivių balsai dar turi šansą būti išgirsti.

  10. jau gal vadovėliai rašomi pagal šį projektą?…Bet juk dabar net nereikia jų:,,mokytojas gali dirbti kūrybiškai” 😉 Kaip viena kolegė rašė: 16 valandų per parą dirba lituaniste(jau nuosavi vaikai kitokios net nemato,tik pasvirusią prie knygų ir sąsiuvinių…) Greičiau iš tų nesąmonių lauk šutint:iš tų ,,mišiolų” ir ,,Gebedino” laiškų…

  11. Gerbiama Regina, labai ačiū už dalykišką, naudingą, intelektualų ir inteligentišką seminarą. Neatsimenu, kada tokiame buvau.
    o dėl PU programos – neaišku, ką reikės daryti, apima visiška neviltis. Juk viskas dabar remiasi į pinigus, verslą ir politiką – tai ne kartą jau buvo padaryta; ir tegu nebando kas nors iš programos kūrėjų aiškinti, kad sveiko proto žmogus, dirbantis mokykloje, sutiktų dirbti su paaugliais pagal tokią programą. Visiškas absurdas -ką čia daugiau bepridėsi.

  12. @Adelė Žeimytė
    Beje, Orvelo „Gyvulių ūkis” ir Anglijoje yra tik aukščiausiame koncentre, o ne vaikams. Turėjau parsisiuntusi šių pamokų planus 🙂

  13. Labai pritariu Adelei dėl filmų – JK visi teminiai ciklai baigiami filmu, mano mokinė pagal mainų programą mokėsi Švedijoje ar Danijoje (dabar tiksliai neprisimenu), tai net spec.kursas yra apie filmus, vieną su angliškais subtitrais net parvežė. Literatūra kalba kažką vaikams tik tada, kai jiems suprantama tema, problema, kai jie atpažįsta savo gyvenime pasitaikiusias ar galimas pasitaikyti situacijas, kitu atveju jie lieka kurti ir akli bet kokiam kūrinio „grožiui”, bet kokiai prasmei. Atsimenu tą kurtinančią tylą (kokias 7 min. – tiek buvo likę iki skambučio), kai pažiūrėjome su dešimtokais „Berniukas dryžuota pižama”. Per savaitgalį vaikai susiorganizavo ir nusipirko knygas – ant suolo po vieną – ir man beliko tik skaityti , aptarti, kalbėtis…

  14. Sutinku su visais komentarais dėl 9-10 klasės, bet… Nori juokis, nori verk. 7-8 klasės literatūros sąraše Orvelo „Gyvulių ūkis“ ir Maironio „Spjauki, drauguži….“ Tikrai mūsų mažieji sjaus :)… tik toli gražu ne taip (ir ne į tai), kaip tikėtų programos sudarytojai 🙂 Juk tikrai šio padūkusio amžiaus vaikams yra gražių, nuotykinių ir PRASMINGŲ kūrinėlių. Kur jie? Ir gerų filmų peržiūra šalia tikrai nepakenktų. Tai veiksminga integracija, uždeganti vaikus mąstyti, ieškoti ir tada tikrai spjauti į negerus dalykus 🙂

  15. Viena gera žinia 9-10 kl., kad grįžta I. Simonaitytė. Nesuprantu, kodėl vyresnėse klasėse jos nėra. Klaipėdos krašto likimas tarytum ištrintas. Pvz. „Aukštujų Šimonių likimas” derėtų prie Donelaičio. O kur šiuolaikinė literatūra jaunajam skaitytojui? Liūdna ir graudu, kad šiuolaikinė literatūra nepasiekia programų kūrėjų sąmonės. Gal jie, besiknaisiojantys tik po dulkėm nuklotas senienas, jos net neskaito? Kaip kitaip paaiškinti, kodėl programoje nėra L.S. Černiauskaitės, B. Jonuškaitės, R. Tamošaičio tekstų, pagaliau mūsų literatūros kritikos grandės V. Daujotytės pastebėjimų apie rašytojus klasikus. O kur Vakarų literatūros šiuolaikinė mintis, Skandinavijos šalių, japonų Murakami pagaliau. Toks vaizdas, kad apie meilę paskutinis rašė Šeinius.

  16. O kas vadovėlius rašys ir už kokius pinigus mokyklos juos pirks? Niekam neįdomu. Nors dabar ne vadovėliai, bet tik chrestomatijos leidžiamos (vadinamos mokinio knygomis). Jei jau taip, tai noriu tikros mokytojo knygos. Nusibodo 16 valandų per parą būti lituaniste. Jei dar ir šią programą patvirtins, tai, matyt, jau nei miegosim, nei valgysim, nei… 🙁

  17. Baisu, esu siaubingai nusivylusi (kalbu apie 9-10 klasės kursą)… Kur dingo knygos??? Vien ištraukos, straipsniai, krūva senienų… Visa tai vertingiau už Granausko „Gyvenimą po klevu” (jis lieka už borto – kontekste)! Kažkoks filosofinis bredas. Ar tai vaikams bus įdomu??? Gedos „Giesmė…”?! Jos 12-okai neįkanda… Programos sudarytojai tikriausiai pamiršo, kad programa ne lituanistikos studentams, o 15-16 metų eiliniams vaikams. Kaip tokius tekstus padaryti artimus jiems? Literatūros ir tautosakos institutas ir krūva dėstytojų, matyt, gerai uždirbo iš chrestomatijų 11-12 klasei, atėjo eilė uždirbti iš 9-10-ų… Kokią sistemą po tokios 9-10 klasės „literatūros” kurso savo galvose susidėlios vaikai? Žinokit, žliumbti norisi…

  18. Rimčiau pažiūrėjau tik 9 – 10 kl. programą ir neradau ten… literatūros. Tokio „brudo” mokiniai tiesiog neskaitys. Na, ir tegul…
    O, beje, gal per lietuvių kalbos pamokas ugdysime kunigus ir vienuoles – ką reiškia toks išsamus evangelijų dėstymas??? Noriu tada Korano, o ne Biblijos, ir ką jūs man??? Va, šituos programos rengėjų „bajerius” reikia perduoti Briuseliui…

  19. Iš tikrųjų tai taip… Komanda gauna atlyginimą, o programos be jokios atsakomybės kas keleri metai keičiamos. Tai kaip su jų tobulumu? Juk, kai dabartinei programai teikėme siūlymus, jos kūrėjai teigė, jog ji esanti tobula.
    Vos tik atsiverčiau projektą, iš karto nusviro rankos. Baisu. Kitokių žodžių neberandu.

  20. Nebėra jokių jėgų ką nors siūlyti. Ir noro… Norėtųsi, kad dirbtų tie, kuriems už tai pinigėlius moka…

Komentarai Išjungti.