< ...>
Kiek filosofijos yra šioje filosofinėje pasakoje?
A. de Saint-Exupéry „Mažojo princo“ herojų posakiai yra dažnai cituojami įvairiuose kontekstuose.
Kaip, pavyzdžiui, lapės pamokymas Mažajam princui yra priesakas tiek vaikui, tiek suaugusiajam branginti draugystę: „Žmonės pamiršo šią tiesą, – tarė lapė. – Bet tu nepamiršk: tampi amžinai atsakingas už tą, kurį prisijaukini.“
Prancūzų rašytojas knygoje kėlė filosofinius klausimus, skatino ne plaukti gyvenimo paviršiumi, o žvelgti giliau. Filosofijos vadovėlio vienuoliktokams ir dvyliktokams bendraautorė, Lietuvos edukologijos universiteto Filosofijos katedros profesorė Jūratė Baranova tvirtino, kad ne be reikalo „Mažojo princo“ ištrauka ten atsiradusi prie Friedricho Nietzche‘s, Emmanuelio Levino ir Liudwigo Wittgensteino tekstų.
Ji primena A. de Saint-Exupéry „Mažojo princo“ knygoje parašytą frazę: „Tai, kas svarbiausia, yra nematoma akimis.“ Ši, anot vadovėlio bendraautorės, artima L. Wittgensteino teiginiui: „Apie ką negalima kalbėti, apie tai reikia tylėti“.
„Mažasis princas“ yra tarp dvidešimties visų laikų skaitomiausių knygų pasaulyje. Nors kritikai ir manė priešingai, vis dėlto jis savo skaitytoją surado: turi ką pasakyti ir mažyliui, ir suaugusiam, kuris primiršta savyje gyvenančio Mažojo princo vertybes ir, paėmęs knygą, vėl rauna baobabus ir prižiūri rožę.
„Knygoje „Mažasis princas“ turime itin ryškią opoziciją: vaikus, kurie supranta viską, ir suaugusius žmones, kurių dauguma dažnai nesupranta nieko“, – teigė vertėja Liucija Černiuvienė, apžvelgdama pirmąjį ir antrąjį knygos vertimus į lietuvių kalbą.
Štai taip. Sunku pasakyti, kas iš tiesų geriau – vaikai ar suaugusieji – supranta prancūzų lakūno, rašytojo sukurtą poetinę filosofinę pasaką.
Galbūt tie, kurie skaito širdimi?
Visas straipsnis: http://www.alfa.lt/straipsnis/15131314/Kam.skirta.Mazojo.princo.ismintis.=2013-04-14_08-08/#ixzz2QSa2mSoH