George Orwell. 1984-ieji: romanas. Iš anglų kalbos vertė Virgilijus Čepliejus. – Kaunas: Jotema, 2015. – 256 p.
Apie G. Orwellą, vieną įtakingiausių XX a. anglų rašytojų, sakoma: pranašas, mąstęs neįtikėtinai ir kalbėjęs apie tai, apie ką nekalbama, net kai jo žodžiai ir žeidė visuotinai nusistovėjusią nuomonę…Jis viską permatė kiaurai, nes mokėjo žvelgti kiaurai save patį… Neįmanoma nesidžiaugti jo literatūriniais ir politiniais kūriniais – ir negalima nesipiktinti tuo, prieš ką jis buvo nusistatęs…
Britų rašytojo Eriko Blero slapyvardis žinomas geriau už tikrąjį jo vardą. G. Orwello knygos išverstos į 70 kalbų, o garsiausių jo kūrinių ištraukas bei aforizmus nuolat cituoja politikai ir paprasti žmonės. Savo knygose autorius skaitytojams parodo tai, ko jie niekada nesitiki išvysti, atskleidžia slaptus žmogaus sielos užkaborius. Būtent G. Orwellas pirmasis suprato, kad totalitarinis instinktas, noras paklusti kažkam stipresniam, slypi pačiame žmoguje.
1949 metais G. Orwellas išleido bene labiausiai jį išgarsinusį kūrinį – romaną „1984-ieji“, kurį literatūros kritikai linkę vadinti antitotalitarine utopija arba totalitarine antiutopija. Visa laimė, kad tai, kas aprašyta šioje knygoje, netapo realybe. Nei A. Hitleris, nei J. Stalinas, nei joks kitas diktatorius netapo tuo baisiuoju knygoje aprašytu Didžiuoju Broliu. Beje, Didysis Brolis tapo asmens kulto simboliu, kuris komunistinėje visuomenėje užėmė religijai skirtą vietą.
G. Orwellas šiame romane rašė apie kiekvieną žmogaus teises paminantį režimą, jo kūriniuose valdžią turintys asmenys kelia siaubą ir pasibjaurėjimą, valdžios troškimas atskleidžiamas kaip pati didžiausia nuodėmė.
Šiandien klasikiniu tapęs romanas „1984-ieji“(kaip ir „Gyvulių ūkis“) neretai vertinamas tik pagal politinius ar moralinius kriterijus, nepelnytai pamirštant rašytojo talentą. Vis dėlto sukurtas utopijas skaityti nėra nuobodu: skaitytoją pakeri veikėjai, nepamirštamos taiklios frazės, dviprasmiškos ir absurdiškos situacijos. G. Orwellas tikėjo žodžio galia. Ne vienerius metus jis dirbo BBC radijuje, manė, jog gerai įvaldęs žodį tam tikra prasme gali valdyti ir pasaulį. Viename iš interviu jis sakė: „Laisvė – tai galimybė sakyti tai, ko nenorima klausyti.“
Romaną „1984-ieji“ G. Orwellas sakėsi rašęs ne kaip pranašystę, bet kaip tam tikrą įspėjimą, tuo paneigdamas kaltinimus, esą jis šmeižiąs gimtąją Angliją. G. Orwello plunksnai priklauso dar keturi romanai, keturi autobiografiniai esė, eilėraščių rinktinė, keturi tomai publicistikos ir laiškų. Neseniai dienos šviesą išvydo ir „George Orwell dienoraščiai“, sudaryti P. Davisono.
Taigi pasislėpęs pakrikos Tiesos ministerijos Registrų skyriuje Vinstonas Smitas sumaniai perrašo praeitį, kad ji atitiktų Partijos poreikiams. Tačiau giliai širdyje jis priešinasi totalitariniam pasauliui, kuriame gyvena, pasauliui, kuris reikalauja absoliutaus paklusnumo ir kontroliuoja žmogų viską matančiais monitoriais ir budria Didžiojo Brolio akimi. Trokštantis tiesos ir laisvės Smitas užmezga meilės romaną su savo kolega Džiulija, tačiau netrukus supranta, kad šiame košmariškame pasaulyje meilė yra neapykanta, karas – taika, o tikroji laisvės kaina – išdavystė.
Straipsnio nuoroda:
G. Orwell romane „1984-ieji”- slapti žmogaus sielos užkaboriai