Jurgio Savickio „Mėnesiena”

Kolegė Rima Bartkienė dalijasi gerąja patirtimi:

siunčiu skenuotus tekstus iš J.Žėkaitės knygos apie J.Savickio noveles.

 

Apsakymo „Mėnesiena“ herojui, ką tik priimtam valdinin­kui pagal „užsienio reikalų ministerijos protokolą“, ateitį sukomplikuoja apsvaigimas, irgi pavasarinis. Valgydamas restorane omarus, susipažįsta su ta, kuri „graibė savo ilgais pirščiukais vynuoges“. Susipažįsta ir, kaip būdinga karštuo­liui, iš karto apsisprendžia vesti. „Jis buvo įsimylėjęs ją, kaip priimta sakyti, – iš pirmo žvilgsnio. Jo širdis pradėjo stipriau plakti. Protarpiais jis nustodavo kvėpuoti. Tais protarpiais mušdavo kraujas, ir jis būdavo pasiryžęs padaryti viską, ko tik ji geistų.“ Romantikos tęsinys: važinėjasi „aukštesnio šefo“ automobiliu, įsikalba:

 

–                           Aš netekau visko, – sakė įsidrąsinusi panelė, su karšta širdimi ir tokiu nauju, ką tik pasiūtu kostiumu, kuris jai ypatingai tiko.

–        Ko „visko“?

–        Dvaro.

–        Kas gi jį pagrobė? Kas atsitiko?

–        Na, tamsta žinai gerai, viskas nusavinta.

–        Kaip tamsta dabar gali gyventi?

–        Kaip? – truktelėjo pečiais. <…>

–                           Tamsta! – jis šoko gelbėti jos. Jis net prisiglaudė lūpomis prie jos rankų. Sąlygos buvo tokios patogios: mėnesėlio šviesa ir vienuma. (I, 301)

 

Už malonumus reikia mokėti: dama pasigenda auskaro ir taip kremtasi („užsidengė veidą savo laibomis rankomis kaip skaudžiai užgautas vaikas“), kad riteriui nelieka nieko kito – tik kilnumas. „Sulygino perlo stambumą su savo mizernomis mėnesio įplaukomis, taip pat – su jos sopulio didumu ir nutarė, kad šitoji nelaimė vis dėlto galima pataisyti. Auska­ras – tai dar ne viskas!“ Laukia nesulaukia triuškinančios, jo akimis, sąskaitos už pažadą: „…buvo visai išblyškęs. Niekas jo nė pažinti negalėjo. Jo draugai susirūpino. Diena buvo klai­ki.“ Pagaliau finalas: „Devyni litai penkiasdešimt centų. <…> Kad jau ir nesiseka jam. Tokią rimtą valandą, per neapsižiū­rėjimą žmonės krečia šposus su juo.“ „Šposo“ nebuvo: per­las – netikras. „Valdininkas grįžo į kambarį ir garsiai nusikva­tojo. Tiek garsiai, kad jo draugai manė, jog jis pamišęs <…> Daugiau su panele jis nesusitiko.“ Tokia pat dvarininke bei skaistuole, kaip ir jos teatrališkai apgailestautoji „brange­nybė“.

 

Janina Žėkaitė. Jurgis Savickis. – V., 1994. – P. 226-227.

 

Autorius Petras Gedvilas

Svetainės administratorius

Peržiūrėti visus įrašus, kuriuos parašė Petras Gedvilas →