Paslapties pėdsakais: S. Nėries mirtis ir juodasis sąsiuvinis

Vėžys? Nuodai? Infekcinis kepenų pūlinys? Visa tai minima tarp Salomėjos Nėries mirties priežasčių. Ji gyvųjų pasaulį paliko 1945-ųjų liepos 7-ąją. Tada kūrėjai buvo 40 metų. Kepenų vėžys – tokia mirties priežastis buvo nurodyta Maskvoje. Literatūrologas Mindaugas Kvietkauskas teigė, kad poetės mirtį iki šiol žymi klaustukas.

S.Nėries (1904-1945) mirties metinių proga viešojoje erdvėje vėl atsinaujino diskusijos, pasmerkti ar išteisinti šią 1940-aisiais į Maskvą parvežti Stalino saulės vykusią poetę. Tačiau prieš laužant ietis ir vykdant mirties bausmę po mirties ar nevertėtų atidžiau pažvelgti ne tik į tuometes aplinkybes, bet ir į patį kūrėjos psichologinį portretą? „Kur slypi mūsų literatūros istorijos ir mentaliteto paradoksas? Prakeiktąja poete pas mus tapo pirmoji didelė poetė moteris. Paradoksalu, bet būtent ši neabejotina klasikė iki šiol smerkiama – jai, kaip išdavikei, siūloma įvykdyti mirties bausmę po mirties“, – kalbėjo M.Kvietkauskas.

Kas įvyko prieš 70 metų? Ką per paskutinę išpažintį S.Nėris perdavė kunigui? Kodėl ji prieš mirtį buvo išskraidinta į Maskvą? Ką poetė, gulėdama ligoninėje, ištarė apie paskutiniąją savo knygą? Apie visa tai kalbėjomės su literatūros tyrinėtoju M.Kvietkausku, vadovaujančiu Lietuvių literatūros ir tautosakos institutui.

Visas straipsnis:

S. Nėries mirtis ir juodasis sąsiuvinis

Autorius Petras Gedvilas

Svetainės administratorius

Peržiūrėti visus įrašus, kuriuos parašė Petras Gedvilas →