Tam tikros geografinės vietos bet kurio menininko gyvenime daug reiškia, daug lemia, turi įtakos jo kūrybai, pasaulėžiūrai, veiklai, formuoja asmenybę, charakterio bruožus. Dažniausiai ta lemtinga vieta būna gimtinė. Maironis įkvėpimo sėmėsi gimtajame Raseinių krašte, Šatrijos Ragana – Užvenčio dvare, Jonas Biliūnas – Anykščiuose, Vydūnas plačiai žvalgėsi nuo Rambyno kalno…
Rašytoja, publicistė ir pedagogė Gabrielė Petkevičaitė-Bitė gimė 1861 m. kovo 18 (30) d. Puziniškio dvarelyje, Panevėžio r., inteligentų bajorų šeimoje. Tėvas – gydytojas Jonas Leonas Petkevičius buvo baigęs Kijevo universiteto medicinos fakultetą, mama Malvina Chodakauskaitė (mirė, kai Gabrielei buvo devyneri) taip pat buvo išsilavinusi, baigusi Vilniaus gimnaziją. Gimtajame Puziniškyje rašytoja gyveno su pertraukomis. 1861–1865 m. mažytė Gabrielė vaikščiojo su mylima aukle Pelagija po Puziniškio mišką, kalbėjo su ja lietuviškai, dainavo lietuvių liaudies dainas. Vaikystė buvo šviesi, graži. Nors būsimoji rašytoja buvo mylima tėvų, globojama tarnų, tačiau kitokia gyvenimo realybė – elgetaujantys vaikai, skurdi valstiečių buitis – taip pat nebuvo nuo mergaitės slepiama. Tėvai nuo pat mažens skatino Gabrielę padėti vargšams, pamaloninti elgetaujančius vaikus skanėstais, drabužėliais.
Labdaros, altruizmo idėjos, įdiegtos tėvų ir pirmojo mokytojo Lauryno Ivinskio dar ankstyvoje vaikystėje, lydėjo rašytoją visą gyvenimą, tapo jos gyvenimo būdu, norma, būtinybe. Todėl vėliau brolio vaikų ir augintinio Antano Kasperavičiaus globa irgi buvo tarsi savaime suprantamas dalykas. Antra vertus, atrodo, kad pačios Gabrielės norų patriarchališkai nusiteikęs tėvas nelabai paisė, jos ateitį ir veiklą formavo pagal savo supratimą: moteris, namų dvasia, geriausiai atsiskleidžia auklėdama, globodama vaikus ar dirbdama šviečiamąjį darbą visuomenėje. Dukters ambicijos studijuoti matematiką universitete jam buvo nesuprantamos, pagal tradicinį mąstymą – tai vyrų sritis.
1865 m. Petkevičių šeima paliko Puziniškio dvarą ir persikėlė gyventi į Joniškėlį. Rašytojos tėvas čia dirbo fondinės ligoninės gydytoju. Iš Joniškėlio Gabrielė išvyko mokytis į Mintaujos Dorotėjos mergaičių mokyklą, 1878 m. baigė ir vokišką Mintaujos mergaičių mokyklą. Buvo stropi ir gabi mokinė, darbšti, gero elgesio. Mokėsi užsienio kalbų (vokiečių, prancūzų, rusų, anglų), istorijos, geografijos, gamtos mokslų, piešimo, matematikos ir kt. Labiausiai jai patiko ir sekėsi matematika, net svajojo studijuoti universitete, tačiau, pasipriešinus tėvui, šios svajonės sudužo.
Spaudos lotyniškais rašmenimis draudimo laikais Joniškėlis (ta veikla buvo tęsiama ir Puziniškio dvare) tapo pažangių inteligentų susibūrimo vieta, čia buvo slepiama uždrausta spauda. Šią veiklą liudija ir Maironio lietuvių literatūros muziejuje laikoma apie 1898 m. daryta nuotrauka, kurioje rašytojos tėvas J. L. Petkevičius, Gabrielius Landsbergis-Žemkalnis, kunigas ir rašytojas Julijonas Lindė-Dobilas, kun. Jonas Staševičius ir kt. Joniškėlyje Gabrielė buvo slaptoji daraktorė, privačiai mokė mergaites, susirinkusias iš miestelio ir aplinkinių kaimų. Tais laikais rašytoja platino ir draudžiamą spaudą. „Jos samdiniai buvo labai ištikimi. Spaudą slėpdavo šventoriuje. Kilus pavojui, pridėdavo tarnaitė krepšį knygų, viršų apkraudavo obuoliais ir siųsdavo į mano namus. Tarnaitė sakydavo: „Panelė siunčia obuolių.“ Mama žinodavo, kas čia per „obuoliai“ (iš mokytojos Onos Grigaliūnaitės atsiminimų).
Pedagoginį darbą rašytoja tęsė ir sugrįžusi gyventi į Puziniškį (1901–1909). Čia jai talkino knygnešys Antanas Bataitis (1854–1932), kilęs iš Valiliškių kaimo, Smilgių apylinkės. Bataitis bendravo ir su garsiuoju knygnešiu Jurgiu Bieliniu, kurio 170-ąsias gimimo metines šįmet minime. Jis net savo namuose buvo įrengęs slaptą darbo kambarėlį be langų, kuriame Bielinis galėdavo ir pailsėti, ir rašyti. „Aušrą“, „Varpą“, maldaknyges, kalendorius ir knygas, parsigabentus iš Prūsijos, slėpdavo pačiose netikėčiausiose vietose: inkiluose, medžiuose, bažnyčios varpinėje.
Visas straipsnis: