Mokykla be ekranų

Šiandien vis labiau sutariama, kad šiuolaikinės technologijos nėra palankios žmogaus raidai. Nepaisant to, jog pretenduojama sukurti sąveikas, prisijungimus, sukeliama tik vienuma, dėl technologijų žmonės (ypač jauni) atsiskiria nuo kitų žmonių, realaus pasaulio. Toks rezultatas yra priešingas ugdymo sampratai, lotyniškai educere reiškia išvesti. Knygoje „Katalikų teologijos principai“ popiežius emeritas Benediktas XVI rašo apie kosmoso lenktynes, brėžiama analogija, susijusi ir su technologijų raida:

Tuomet kyla klausimas, kokio skafandro mums reikia, kad atlaikytume visatos tempą, kuriuo vis greičiau ir greičiau atsiskiriame nuo gravitacinės tradicijos traukos, klausiame, kokie mus nuo sudegimo neaprėpiamoje visatoje, nuo sprogimo į atskirus gabalus gelbėjantys mechanizmai – tai klausimai, į kuriuos negalima numoti ranka su užsispyrėlišku tamsuoliškumu, juos neatidėliodami kelia tie, kurie yra labiausiai įsisąmoninę žmogaus istorinio skrydžio į kosmosą problemas ir geriausiai žino, kokiu greičiu atsitoliname nuo tradicijos.

Pensilvanijos valstijoje veikia berniukų mokykla, paėmusi šias įžvalgas domėn. Iš Grigaliaus Didžiojo akademijos mokinių reikalaujama praktikuoti „technologijų skurdą“. Tai reiškia mobiliųjų telefonų, iPodų, asmeninių kompiuterių, televizijos atsisakymą. Berniukai turi tik ribotą priėjimą prie kompiuterių konkretiems tikslams, pavyzdžiui, užpildyti studijoms reikalingus dokumentus, rezervuoti skrydį namo, bendri telefonai skirti būtinai komunikacijai. Mokiniai akademinių metų pradžioje atvyksta į mokyklą tik su būtiniausiais daiktais „neprijungtam“ gyvenimui. Tokia pedagogika siekiama išlaisvinti berniukus nuo dėmesį blaškančių technologijų, skatinti susitelkti į svarbiausius gyvenimo dalykus: dorybių praktikavimą, draugystės puoselėjimą, Dievo kontempliavimą. Kiekvienas šių mokyklos taisyklių sulaužymas, tokio gyvenimo būdo pažeidimas gresia griežta reakcija, galbūt netgi pašalinimu. Galima svarstyti, kodėl mokykloje naudojamos tokios radikalios priemonės. Juk iPodai leidžia klausytis geros muzikos, įvairūs įtaisai suteikia galimybę kaip niekada greitai bet kada ir bet kur pasiekti norimą informaciją. Kas nors ginčytųsi, jog interneto dėka dar niekada nebuvome tokie laisvi. Visas pasaulis – per vieną paspaudimą nuo mūsų, tačiau tik kalbant pasaulio terminais.

Straipsnio tęsinys:
http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2013-11-29-mokykla-be-ekranu/110724

Autorius Petras Gedvilas

Svetainės administratorius

Peržiūrėti visus įrašus, kuriuos parašė Petras Gedvilas →