LITERATŪRINIS DIKTANTAS XII KLASEI

Medžiaga iš interneto:

LITERATŪRINIS DIKTANTAS XII KLASEI

                      Pamokos situacija: aptarta lietuvių literatūros raida, susipažinta su programa “Literatūros ir dailės paminklai Lietuvos žemėlapyje”.

Pamokos tikslai: ugdyti pilietį, pažįstantį savo kraštą, jo kultūrą. Patikrinti gebėjimą kurti rišlų tekstą, rašybos ir skyrybos žinias.

Pamokos pradžioje primenamos literatūrinio diktanto rašymo taisyklės: visas tekstas neskaitomas nei darbo pradžioje, nei darbo pabaigoje; ten, kur reikia įrašyti žinias savarankiškai, mokytojas daro pauzę, kartais primenama, kiek žodžių galėtų būti. Pamokos pabaigoje mokinio laukia sudėtingesnė užduotis, nei rašant paprastą diktantą: reikia patikrinti ir sakinių sandaros taisyklingumą.

 

Diktantas

 

Paminklai, sukurti įžymiausiems tautos žmonėms pagerbti, liudija pagarbą senosioms kartoms ir jų dvasinių vertybių tąsą. Paminklai iškyla įvairiose vietovėse: miestuose ir nedideliuose miesteliuose, atokiuose kaimuose. Turbūt daugiausia paminklų yra Vilniuje: skverelyje prie Gedimino prospekto prisėdo pailsėti ŽEMAITĖ ( skulptorius P. ALEKSANDRAVIČIUS), ant Taurakalnio iškilmingai stovi P. CVIRKA (skulptorius J. MIKĖNAS), kiek tolėliau nuo centro, taip pat jaukiame skvere, šnekučiuojasi dvi seserys: SOFIJA ir MARIJA, besislepiančios po LAZDYNŲ PELĖDOS pseudonimu – tai DALIOS MATULAITĖS kūrinys. Susimąstęs žiūri į savo jaunystės ir studijų miestą ADOMAS MICKEVIČIUS, parimęs, skulptoriaus G. JOKŪBONIO valia, ant simboliu tapusios kolonos… Kaune be garsiojo paminklo Maironiui, sukurto G. JOKŪBONIO, kiti penki yra vienoje vietoje – KARO MUZIEJAUS SODELYJE, iškilmingoje kauniečių susibūrimo vietoje: S. DAUKANTUI, M. JANKUI, J. BASANAVIČIUI, MAIRONIUI, V. KUDIRKAI. Nepriklausomybės metais tie biustai negalėjo stovėti Vilniuje, nes VILNIUS BUVO OKUPUOTAS LENKŲ. Neseniai paminklu J. Basanavičiui pasipuošė VILKAVIŠKIS. Šis skulptoriaus A. ŽUKAUSKO ir architekto V. BALČIŪNO kūrinys (skulptūrą į konkrečią erdvę padeda įkomponuoti architektai) dailėtyrininkų yra įvertintas kaip vienas iš labiausiai pavykusių paminklinių darbų šalyje. Nacionaline premija yra įvertintas skulptoriaus A. SAKALAUSKO sukurtas paminklas A. Baranauskui ANYKŠČIUOSE. Talentingų, veiklių žmonių dėka net maži miesteliai gali tapti reikšmingais kultūros centrais. Toks miestelis yra Varniai, kur neseniai iškilo įspūdingas paminklas MERKELIUI GIEDRAIČIUI ir MIKALOJUI DAUKŠAI. Paminklo autorius – jau minėtas skulptorius ARŪNAS SAKALAUSKAS. O jei vykstate į Papilę, jus pirmiausia pasveikins V. GRYBO kūrinys – ant aukšto pjedestalo pačiame miestelio centre stovintis SIMONAS DAUKANTAS.

Kelionėje po Lietuvą jus dažnai pasitiks ir lydės paminklai rašytojams, pasakodami apie mūsų krašto meną…

 

231 žodis. Didžiosiomis raidėmis čia išspausdinti tie žodžiai, kuriuos, diktuojant tekstą, reikia praleisti – juos privalo įterpti patys mokiniai. Tekstu taip pat galima patikrinti pagrindinių skyrybos taisyklių mokėjimą.

Jei mokiniai literatūrinę diktanto dalį parašė blogai, galima pasiūlyti peržiūrėti programą ir perrašyti tekstą be klaidų.

 

LITERATŪRINIO DIKTANTO TAISYMO PAMOKOJE

siūlomas tekstas gali tarnauti keliems tikslams:

1. Raiškusis prozos teksto skaitymas: čia nemaža aiškinimo, tikslinimo, išskaičiavimo, yra įterpinių, – visa tai reikalauja atitinkamos intonacijos.

2. Publicistinio stiliaus analizė: konkretumo ir įtaigumo derinys, žodingumas. Tekste labai ryškūs dvejopi publicistinio stiliaus veiksniai: loginiai ir emociniai.

3. Rašybos bei skyrybos klaidų analizė – įprasta veikla tokio tipo pamokose.

4. Likus laiko, pratęsiamas literatūros žinių tikrinimas: kuo nusipelnė literatūrai diktante paminėti rašytojai:

M. Daukša, S. Daukantas, A. Baranauskas, M. Jankus V. Kudirka, J. Basanavičius, A. Mickevičius ( jo kūrybos vertimai į lietuvių kalbą XIXa. pabaigoje), Žemaitė, Lazdynų Pelėda, Maironis, P. Cvirka. Tai kontrolinė žinių tikrinimo užduotis, skiriama dešimčiai mokinių. Su kitais mokiniais, tekste padariusiais daugiau klaidų, dirbama individualiai.

                      Jei pamokos metu galima naudotis kompiuteriais, diktantą gerai parašę mokiniai peržiūri programos puslapius, kuriuose yra aprašyti minėti kūrėjai.