Kodėl žmogus istorijos kryžkelėje išbandomas?

Kodėl žmogus istorijos kryžkelėje išbandomas?

 

Žmogus istorijos kryžkelėje dažnai išbandomas yra todėl, nes pats išbandymas priverčia žmogų kitaip mąstyti, suteikia jam dvasinės stiprybės. Tokia išbandymų suteikiama nauda žmogui padeda išverti įvairius sunkumus, kitaip tariant užgrūdina, nes tik dvasinės stiprybės įgijęs žmogus tampa emociškai ramus. Tai puikiai parodoma XXa. pr. lietuvių poetės, priklausančios neoromantikų kartai, Salomėjos Nėries eilėraštyje „Kur baltas miestas“. Jame poetė jau pirmose eilėraščio eilutėse subtiliai užsimena patirtas kančias ir sunkumus:

Vilties gėlelė į saulę stiepės

Jos nepakando rudenio šalnos

Galima teigti, jog viltis yra trapi, taigi ir eilėraščio gėlę įsivaizduojame kaip mažą, lengvai sunaikinamą. Jai teko susidurti su rudenio šalnomis, o šalna – „mirtinas priešas“ augalui, akimirksniu galintis pasiglemžti jo gyvybę. Tačiau nepaisant visko, gėlė, sklidina vilties, toliau stiebiasi į saulę. Salomėjos Nėries eilėraštyje vos keliomis eilutėmis parodoma, jog turint vilties, nors ir nedaug, galima ištverti bet kokias negandas ir toliau siekti savo tikslų. Kitose eilėraščio eilutėse rašoma apie stiprybę, kuri yra įgyta vardan noro pasiekti savo tikslą, šiuo atveju gimtąją šalį:

Dieną ir naktį – tartum šešėlis

Skrisiu ir skrisiu – niekur nesėsiu

Kur baltas miestas, kur Nemunėlis,
Ten aš nutūpsiu, ten pailsėsiu.

Leidžiama suprasti, kad eilėraščio žmogus nepasiduos jokiems sunkumams ir gyvenimo mestiems iššūkiams tol, kol nepasieks gimtinės. Tik tada jis atgaus dvasinę ramybę. Nebertėtų pamiršti ir autorės biografijos. Ji 1942m. iš Lietuvos, artėjant frontui, persikėlė gyventi į Rusiją. Ne paslaptis, jog moteris buvo pasiilgusi savo tėvynės nepraėjus nė vieneriems metams svetimoje šalyje. Ji nekantravo sugrįžti į Lietuvą, bet negalėjo to padaryti dėl karo sudarytų keblumų ir dėl gimtosios šalies visuomenėje įsivyravusios nuomonės, jog ji esanti išdavikė. Taigi jai teko skausmą ir ilgesį kęsti viduje, neprarasti vilties, jog kada nors ji vėl galėsianti grįžti. Galima teigti, jog patirti sunkumai jai suteikė tik dar daugiau noro ir stiprybės siekti savo tikslo. Taigi, negandos žmogui suteikia stiprybės ir jas įveikus suteikia dvasinės stiprybės. Įvairūs išgyvenimai parodo kaip stipriai žmogus nori kažką pasiekti.