Diktantas 11-12 klasėms
Kaip žmogui gyventi?
“Reikia pamėginti suvokti, kaip žmogui gyventi. Štai visi daug mokomės, o iš savo mokymosi naudos neturime. Nors ir visas žvaigždes pažintume ir visus akmenis jūroje suskaičiuotume ir visus išmokytume to, ką žinome, mūsų gyvenimas nuo to netaptų geresnis. Visi mes, žmonės, plušame, kiekvienas sau gėrio ieškome, o kai išsiaiškiname, pasirodo, kad vietoje gėrio sau blogį ruošiame. Ir niekas iš mūsų nežino, kas tikrasis gėris žmogui. Štai mokausi, mokausi, o jei manęs paklaustų, kaip žmogui reikia gyventi, aš ir nežinau. O žmogui reikia šitą žinoti. Tiek ir gerumo iš mano mokymosi, kad sužinojau, jog visas mūsų mokslas – tai tuščias reikalas. Anksčiau, iki mano mokymosi, galvojau kažką žinąs, o dabar tikrai žinau, kad nieko nežinau. Vadinasi, tiek ir naudos iš mano mokslų, jog žinau, kad nieko nežinau. Mane mokė apie dievus: jie sukūrė žmones ir juos apdovanoja, jei šie gyvena laikydamiesi jų paliepimų, ir baudžia, jeigu žmonės daro ne tai, ką liepia dievai. Betgi ko iš mūsų nori dievai ir kaip jie mums liepia gyventi?”
Taip mąstė Sokratas, Aleksandro Makedoniečio mokytojas, kuris būsimąjį didįjį karvedį mokė ne tik valstybės valdymo, bet ir literatūros, meno, filosofijos bei gerų manierų. Kadaise būtent filosofija buvo laikoma aukščiausia žmogaus smegenų veiklos forma, vėliau žmonija pasuko technologizavimo keliu.
Humanistai ir ekologai technokratiją atvirai vadina dvasine degradacija, nes žmonės, pamynę dvasinius principus, gyvena iliuzijose, kad veikdami materiją gali pakeisti pasaulį. Be to, vystantis technologijoms, sukurtas vartotojiškas gyvenimo būdas, kuris yra parazitinis, kenkiantis ir žmogui, ir gamtai. Žmogus tapo vienintele gyva esybe Žemėje, gaminančia šiukšles! Vis didesniais kalnais… Šiurkščiai pažeisti harmoningos sąveikos principai, pagal kuriuos turime imti tik tiek, kiek tikrai reikia, ir atiduoti, kad vyktų nuolatinis atsinaujinimas.Tai paveikė ir mūsų gyvenimo būdą, bendravimą bei pasaulėžiūrą. Ryškiausi bruožai – svetimėjimas, šaltumas, abejingumas. Technologijos nesutrumpino darbo laiko, atvirkščiai, dirbame vis daugiau, taigi, laiko realiame gyvenime bendrauti turime vis mažiau.
(adaptuotas tekstas iš žurnalo „Savaitė)
Dėkinga.
Pagal poreikius tekstą reikia dar trumpinti, išmesti dar šiek tiek sakinių, viso tikrai nespėsite parašyti
Ačiū. Čia ir samprotavimo rašinio ,,gabaliukas”:)
Labai ačiū!!!