@Petras Gedvilas
Taip, supratote velniškai teisingai – Z.Nauckūnaitė pažabojo ABI egzamino dalis, ir dabar, pagal ją, teksto suvokimas bus iš literatūros teorijos, o rašys mokiniai rašinius apie nurodytus kūrinius.Tik pabrėžiu – tai Zitos vizija, ji tikrai nesutampa su sveiku protu ir kitų ministerijos bei NEC darbuotojų vizijomis.
Aš pasikliauju pasakų išmintimi, kuri sako, kad velnias visada pralaimi :D.
“Lietuvių kalbos egzamino užduotys bus sudaromos iš privalomų lietuvių literatūros autorių nurodytų kūrinių.”
Čia turimos minty abi egzamino dalys- rašymas ir teksto suvokimas???
Ši naujoji programa – tai atviras neapykantos Mokytojui ir Mokiniui demonstravimas. Tai kerštas laisviems ir laimingiems Mokytojams, nepripažįstantiems prievartos. Tas programos sakinys apie egzaminus viską įrodo ir patvirtina: jis atsirado tada, kai mes pagaliau įrodėme visoms valdžios viršūnėms ir net Seimo Švietimo ir kultūros komitetui, kad programa baisi, rengėjai nekvalifikuoti. Mums NEŽADĖJO, kad sustabdys programą, mums tyliai ir apsidairydami aukščiausi pareigūnai kalbėjo apie 5 milijonus, apie valstybės užsakymą ir karą, vykstantį aukščiausiuose švietimo sluoksniuose, bet oficialiai sutarė, kad GAUSIME GALIMYBĘ PROGRAMOS KLAIDAS IŠTAISYTI KURIANT EGZAMINO PROGRAMĄ. Ministerijos atstovai net PRISIEKINĖJO, kad dabartiniai kliedesiai apie egzaminą, paskleisti net per Sambūrio konferenciją, negalioja, kad tikrai taip nebus. Tai štai toji šventoji moterytė ėmė ir padarė savo velnišką darbą – įrašė sakinį apie egzaminą į Programą, nors iki tol visaip gynėsi, jog Programose apie egzaminus nekalbama…
Bet gal tai bus mūsų koziris? Programa neturi teisės nurodyti, koks bus egzaminas, ji gali tik apibrėžti santykį su egzaminu 😀 😀 😀 Galgi ir šitam nuodui rasime priešnuodžių?.. 😀 😀 😀
Aš visada naiviai maniau (norėjau, tikėjausi), kad programa pagaliau bus orientuota į mokinį. Bepigu iš viršaus nuleidinėti krūvas popierių. Dirbti reikės mums. Man tikrai ne tas pats, kaip dirbsime. Pagaliau, juk mes visada ir dirbome. Deja, kai skaitinėju projektus, kai stebiu diskusijas, imu galvoti, kad programų sudarinėtojai visiškai pamiršta ir mokinį, ir mokytoją (lituanistą), kad aklai krauna ant mūsų visų pečių nepakeliamą naštą. Absurdiška, bet paskui tos pačios personos stebisi prastais egzaminų, skaitymo gebėjimų rezultatais, pagaliau ir neregėtai (vis dar) augančiais emigracijos mastais…Nežinau, kaip Jums, bet man jau ne kartą vaikai akcentavo- daug lengviau išlaikyti užsienio kalbos egzaminą nei gimtosios… Ir kaip man juos padrąsinti? Kaip apginti savo dalyką, jei nerandu/neturiu argumentų?..
Pamokos (ir mokytojas) bus įdomios (tai svarbu, kiek supratau, auditoriams), jei bus geros programos(o kam tai svarbu?). Orientuotos ne į kiekybę, o kokybę. Ir kada pagaliau mes galėsime lengviau atsikvėpti ir pasidžiaugti, kad turime nepriekaištingai parengtas dalyko ir egzamino programas, vadovėlius?.. Kol kas, akivaizdu, to teks dar ilgokai palaukti- esu įsitikinęs, kad šita programa labai labai trapi ir laikina…
p.s. parašiau kaip koks orakulas 😀
@Rimutė Dauneckienė
Puiku, Rimute, Jūs viską supratote idealiai: kadangi mes išsiuntėme „Atsakymo” komentarus visais galimais adresais ir įrodėme, kad programa parengta labai nekvalifikuotai, Zita Nauckūnaitė prieš BUT „sukūrė” naują variantą, puikiai žinodama, kad niekas jo netikrins ir nelygins su kitais, o po patvirtinimo – šaukštai po pietų, iš darbo jos vis tiek nemes, nes ne visi juodi darbai dar padaryti, ne visi pinigai išplauti…
Labai niekšiškai pasielgta su egzamino nuoroda – tai rodo, kad šita mafija lengvai nepasiduos. O gal tai tiesiog kerštas visiems lituanistams…
Nesuprantu, kas vyksta… O ir paskutinį projektą vakar vėlai permetusi akimis nemačiau pasikeitimų… Toks įspūdis, kad taisymas tik dėl taisymo reklamos, nors iš tiesų pasikeitimų nematyti… Žongliruojama atskirais žodžiais, bet netaisomas turinys…
Palyginkite:
2010-12-17: Lietuvių kalbos egzamino užduotys bus sudaromos iš privalomų lietuvių literatūros autorių nurodytų kūrinių. 14 psl.
2010-12-01: Atrenkant privalomus autorius – manant, kad jie yra svarbiausi ir būtent su šių autorių kūryba bus siejamos brandos egzamino užduotys < ...> 10 psl.
Po asociacijų konferencijos Z.Nauckūnaitė pagimdė dar vieną programos variantą 🙂 . Šis – gruodžio 17 d.(penktadienio). Intencija aiški – kadangi šiandien vyksta BUT (bendrojo ugdymo taryba), tai norėdama pasakyti, kad viską pataisė ir projektas dabar TOBULAS, Z.N. dar kartą pademonstravo savo klastą.
Toji klasta labai ryškiai matyti 14 psl., kur kalbama apie egzaminą: kadangi net Seime, ne tik ŠMM ar UPC, buvo pasakyta, kad egzamino programą kurs ne ta pati „išminčių ” grupė, kad viskas bus svarstoma viešai, atvirai, skaidriai, paskubėta egzaminui uždėti privalomą apynasrį – samprotavimas galės būti tik iš NURODYTOS privalomos literatūros, vadinasi, negalės būti toks kaip dabar. Cituoju: „Lietuvių kalbos egzamino užduotys bus sudaromos iš privalomų lietuvių literatūros autorių nurodytų kūrinių.”. Be to, atrodo, šis teiginys apims VISAS egzamino užduotis, tarp jų – ir suvokimą…
Taigi toks iš pirmo žvilgsnio nekaltas dalykėlis, įkištas į programą be viešų svarstymų, gali pridaryti daug bėdos…
Be abejo, ir publicistika, ir eseistika domina dabartinius mokinius…
@Rimutė Dauneckienė
Aš tai visada už pasirinkimo laisvę: jeigu kam patinka interpretacija, lai jos moko, nes vis dėlto samprotavimo kryptis yra kita nei interpretacijos: samprotavime pirma eina mintis, paskui kūrinys, o interpretacijoje pirmiau eina kūrinys, paskui mintis. Yra mokinių, kuriems sunku filosofiškai mąstyti, abstrakčiai samprotauti – tokiems geriau matyti prieš akis tekstą. Beje, o kodėl tas tekstas būtinai turi būti grožinis? Atsimenu, pernai prieš skaitant „Mano sesers globėjas” daviau mokiniams samprotavimui tekstą apie naujagimę mergytę, kuri tėvams sutikus paaukoti jos organus buvo atjungta nuo visų aparatų (stiprus apsigimimas, nesuderinamas su gyvybe) ir tada… pradėjo kvėpuoti pati. Kokiomis įdomiomis temomis vaikai samprotavo – ir apie donorystę, ir apie eutanaziją, ir apie aukojimą bei pasiaukojimą, ir apie likimą, ir apie Dievą, ir apie velnią :D, ir apie mūsų pažinimo ribas…
Manyčiau, kad teksto suv. testas turi būti taip paruoštas, jog atsakymuose vertintojams – tik nuorodos galimo/-ų (esančio/ių tekste) aspektų, o ne suformuluoti atsakymai. Juk vertintojai – ne riboto mąstymo žmonės ( atsakymai kaip tik taip juos pristato…).
Egzaminas, tikrinantis tik teksto rašymą ir teksto suvokimą, tikrai suprantamas: kiek galima varginti save mokant ir rašinio, ir interpretacijos? Be to, ir konferencijos metu apie tai kalbėjau sakydama, jog rašinys taip pat šliejasi prie interpretacijos: perskaityto teksto svarbiausių detalių išryškinimas, vedantis į idėjos supratimą – geriausi argumentai rašiniui. Taigi niekas interpretacijos neatsisako – paprasčiausiai situacija tampa išmintingesnė: mokome rašyti tik GERĄ RAŠINĮ… Gerbiame save ir mokinį, o ne savo kompetenciją…
Programa tikriausiai bus patvirtinta BUT pirmadienį, nes ministro šūkį: JEI BUS NORS VIENAS PRIEŠTARAVIMAS – NETVIRTINSIM, pakeitė kitas: KAD IR MILIJONAS PRIEŠTARAUTŲ, – TVIRTINSIM.
Kovoti dabar reikės dėl egzamino programos, ji mums visada svarbiausia. Žadeikaitė prižadėjo sausio mėn. pati mus (?) pasikviesti į aptarimą, nes NIda ten jau niekas nei tiki, nei pasitiki. O pagal tokią programą kaip dabartinis projektas įmanomos bet kokios užduotys. Žadeikaitė beveik prisiekinėjo, kad dabartiniai Zitos kompanijos egzamino projektai tikrai nebus įskaičiuoti, NEC irgi jiems visiškai nepritaria, tad turime galimybę… Manau, reikia sukurti atskirą skyrelį Miestelyje, kur galėtume siūlyti variantus. Man, pavyzdžiui, visai tinka dabartinis egzamino variantas (aišku, būtų kiti programiniai autoriai), gal kiek koreguočiau suvokimo užduotį – leisčiau laisviau atsakyti ir paaiškinti savo atsakymo logiką, tada nereikėtų taškų dauginti iš 2.
Be abejo, reikėtų keisti interpretacijos vertinimo normas.
Ačiū tokiems kovotojams kaip Regina, kad neleidote programos rengėjams pavogti iš mūsų Kalėdų. Gal po kalėdinio atokvėpio sulauksime geresnių laikų, būsime išklausyti…
Šaunu, kad yra tokių kovotojų kaip jūs, Regina. Po jūsų vėliava ir mums ramiau.
Atsakymas į „Atsakymą” jau davė savo vaisius 😀 :programos rengėjų nekompetencija buvo pamatyta ir iškritikuota viešai, net Seime, dabar visais lygmenimis švietimo galvos pažadėjo, kad tokie „profesionalai” vieni nekurs egzamino programos ir visa, kas iki šiol Zitulės sakyta apie egzaminus, NEGALIOJA :D.
Taigi – trumpas kalėdinis atokvėpis 😀
Apskritai dabar spaudoje tik plepalai… Gaila laiko…
Žiniasklaidoje mes visada matome kaukių balių…Mano brolis dirba žurnalistu.Pasakoja ,kad visa spauda yra nupirkta.Todėl neteikiu perdaug reišmės nė viename laikraštyje parašytam straipsniui.Jis atspindi tik kažkieno interesus,kuris sumokėjo daugiau.Ramiau gyvenu.Patariu ir kitiems.Sveikatą ir nervus saugokit,savo vaikus ir mokinius mylėkit.Tai didžiausia vertybė.
@justa
Ačiū, Justa. O Aldutės žodžius užsirašiau – labai patiko, mielai pacituosiu ministerijos poniai ir jos draugėms. Jūs pažiūrėkite, kaip ciniškai skamba programos projekte nuolat kartojami žodžiai apie mokytojo laisvę rinktis: išmokysim faktų ir tezių apie kiekvieno autoriaus (o jų ar jų kūrinių yra per 100) kūrybą, ir laisvi pasakyti ką nors savo, tik kad tas „savo” egzamine, kaip iš anksto įspėta, neturės jokios vertės…
Deja, faktai rodo, kad laisvė baigiasi ten, kur prasideda demokratija.
Miela Regina, aš visada jumis gėriuosi, kad jūs tokia tvirta, stipri, drąsi. Man visada įdomu skaityti jūsų straipsnius, motyvuotus atsakymus, patarimus. Aš džiaugiuosi, kad galiu mokytis iš jūsų. Jūs tikrai LAISVAS žmogus. Stiprybės, sveikatos jums ir didžiulės sėkmės. 😉
Visi mes norime to saugumo… Bet truputį (ir net ne truputį) skaudu, kai aukoji labai daug, o kažkam norisi toliau sapnuoti žydrą dangų ir „Žemėje nepurvinti sparnų”. Jūs nežinote, kaip turi jaustis, kai „medžiojami” tau artimi žmonės, kai jiems grasinama: „Arba užčiaupi Dilienę, arba eini iš darbo”. Nežinote, kaip jaučiasi mokytoja, kurią, paaukojusią ir savo poilsį, ir pinigus „vardan tos Lietuvos”, ponios iš švietimo viršūnių apdovanoja įžeidžiamais žodžiais ir „ant visos Lietuvos” spaudoje apšmeižia. Nežinote, kaip smagu, kai sužinai, jog su Lrytu sudaryta slapta sutartis ir visi švietimą kritikuojantys straipsniai išperkami už tuos pačius švietimui skirtus pinigus… Jūs daug ko nežinote, nes matote tik ministerijos ir UPC ponių kaukių balių. Nors dar ne Naujieji…
Teko dalyvauti tokiame renginyje, kokį siūlo gerb. Regina. Manęs lyg ir niekas viešai srutomis nepylė, bet po to pasipylę komentarai privertė pasijusti nekaip. Nesinorėtų nieko panašaus patirti. Iš tikrųjų kai kurie nori to saugaus atstumo. Bet reikia ir don kichotų, kurie kovoja ne dėl savęs. Stiprybės nebijantiems pasakyti savo nuomonę.
@solveig
Mes jokių kvietimų negavome, tad nėra kam skambinti ir nėra kaip aiškintis 🙂
Dėl neapykantos, tai tikrai stipriai persūdėte, aišku, niekam nemalonu, kai su tavimi nepagarbiai elgiamasi, šmeižiama, meluojama, bet teršti savo jausmų neapykanta dėl tokių žmogėnų tiesiog neapsimoka.
Ir dar, Solveiga, bepigu rašyti, kas Jums patinka ar nepatinka, kai į viską žiūrite iš labai saugaus atstumo. Pabandykit kur nors sudalyvauti, pasakyti viešai savo nuomonę – pamatysit, kokiom srutom būsit apipilta, jei ta nuomonė nesutaps su oficialia valdžios nuomone.
O gal Jūs paskambinkit ir paklauskit patys gerb. Nidos Poderienės? Pasakykit ir apie (ne)apmokėjimus.Juk jie gali net nepagalvoti apie tokius „techninius”dalykus. Gal ir yra dėl ko taip pykti, bet man nepatinka, kad daug neapykantos šiame puslapyje tvenkias:( O juk artėja Kalėdos…
Sakyčiau ,pačios nusipiginam…Bendravau su daugelio profesijų žmonėmis,vesdavau kursus suaugusiems.Tai tik mokytojai už savo uždirbtus pinigus perkasi darbui priemones.Kitų profesijų žmonės to niekada nedaro.Ir nesiruošia daryt…
Aš jau tris kartus dėl programų važiavau į Vilnių už savo pinigėlius. Ministerija ar UPC nepasivargino net paklausti, ar nebrangu:) Juokingiausia, kad nepritariau programos tikslams, uždaviniams, gairėms, istoriniam principui, autoriams ir t.t. Tačiau ponios ramiausiai gali pasakyti, kad nepaprieštaravau jokiam teiginiui. „Nesakyk netiesos” – pamirštas!
Kaip gaila,kad ministerijos ponai nepagalvoja,kad mokytojas pats iš savo kišenės už viską moka ir tarnybine mašina jo niekas nevežioja…
Siūlyčiau nurimti… Juk iš tiesų daug padaryta, o ŠMM tegul atkreipia dėmesį į tuos siūlymus, kuriuos išgirdo, jeigu išgirdo…
Atsiprašau, jei mano pamąstymas įskaudino… Be abejo, daug nežinau… Žinoma, niekas neprivalo daryti to, kas skaudina ar žeidžia. (Aš taip pat nebendrauju su ignoruojančiais arba nepagarbiais.) Aš suprantu, kad daug buvo daryta, jog būtų pakeistas projektas…
@Rimutė Dauneckienė
Žmonės NEGALI vykti tuo metu, kai yra kviečiami, tiksliau – niekas mūsų nekviečia, „Povestka” išsiųsta direktoriams. Mūsiškis atostogauja, tad savo pašto neatsidarys, o raštas išsiųstas ne į mokyklą, ne į raštinę, o asmeniniu direktoriaus el.paštu. Taigi – mes su Violeta nevyksime, be to, aš privalau tuo metu filmuotis laidoje – ten irgi viskas sutarta, suderinta iš anksto, moksleiviai suvažiuos iš visos Lietuvos… Jūratė yra audite, tad važiuoti negali. Nijolei kelionė, už kurią niekas nemokės, kainuotų per 120 lt. Lieka mokytojas Petras. Bet vienam ten važiuoti pražūtinga.
Dėl gerų norų, tai prajuokinote, Rimute, jūs paskaitykit Nauckūnaitės atsakymą, aš jį parodžiau kai kam iš ministerijos žmonių – pakraupo nuo chamizmo… Bet Jūs nematėte, kokius asmeninius laiškus Nauckūnaitė yra siuntinėjusi – spuoguoti paaugliai internete taip šlykščiai nerašinėja (tiesa, paskui parašo „atsiprašau”), tokių paskalų neskleidžia – kad Jūs bent įsivaizduotumėte, kiek ji man „giminių” yra pripiršusi, kokių darbų autorystę priskyrusi!
O D.Eigminienė Violetą išvadino nepilnaprote…
@levitaki
Savęs gerbti jie nemoka.
Kaip netiesiogiai sužinota iš D.Eigminienės, Z. Nauckūnaitė/Dailidienė pareikalavo, kad „Dialogas” išspausdintų jos „Atsakymą”.
Aš manau, kad nevykimas – tai atsitraukimas. Vis tik reikia apsispręsti: jeigu nevykstama, tai neverta ir prieštarauti (keistai atrodys siunčiami raštai) – tegul traukinys rieda ten, kur rieda…
…Gaila, nors aš (buvo ir daugiau netylinčių) konferencijos metu pasakiau (ne kartą), kodėl apima nusivylimas, kad reikia siaurinti turinį, kad… Nors didžioji dalis susirinkusiųjų tik tylėjo… Ar ne baimės valdomi? O gal nepasitikėjimo?..
P.S. Nemanau, kad tai reikia priimti kaip susidorojimą. Aš įsitikinusi, jog viskas priklausytų nuo to, kaip būtų bendraujama. Už pagarbiai išsakytą savo nuomonę nebaudžiama…
Man irgi taip atrodo. Tai taip apgailėtina! 🙁 Bent save gerbtų…
O gal tokia mintis ir buvo: pakviesim, jie niekaip negalės atvykti (vis tik suderinti jau suplanuotus reikalus ne taip paprasta), galėsim sakyt, kad va, nepasirodė, vadinasi tik rašinėt drąsūs. 🙁
Bet tai ŠMM požiūris… Gal jie galvoja, kad mokytojams nėra pamokų, suplanuotos veiklos, kad viską metus poryt dumti sostinėn… Čia tik ŠMM ir UPC „ponios” gali leisti sau tokią prabangą – rengti turus po Lietuvą bet kokiu metu 🙁
Mielieji kolegos, jei JŪS nevažiuosit, tai kas važiuos? Parodytumėt tiems ,,proto bokštams” kas yra kas .
Jei ne, reiškia, viskas bus padaryta taip, kaip jie ten nori..
@Regina Dilienė
Aš labai abejoju, nors, prisipažinsiu, labai noriu 😀 Viskas labai netikėta, susitikimas jau poryt…
@Petras Gedvilas
Kiek supratau, p.Petras nevažiuos, aš tuo metu filmuosiuosi „Tūkstantmečio vaikų” laidoje, Jūratė yra audite – taigi 3 jau tikrai nebus :). O mums niekas rašto nerodė ir nerodys, nes direktorius dėl šeimyninių aplinkybių pasiėmė atostogų…
Nemanau, kad reikėtų mokytojams metus savo tiesioginį darbą ir greičiausiai už savus pinigus važiuoti iš visų Lietuvos kampų sostinėn ir valdininkams pirštu rodyti, kas jų darbe blogai. Šiais laikais yra greitesnių ir modernesnių priemonių, kaip susisiekti, keistis pasiūlymais. Bet greičiausiai ne to kviečiama, o auklėti ir spausti.
Įdomu, kvies ir valstybinės kalbos mokytojus? Man šiuo metu aktualu :)…
@Regina Dilienė
Tuoj atsiųsiu Jums tą kvietimą, adresuotą mūsų mokyklų/gimnazijų direktoriams, į e- paštą…
Tekstas yra toks:
Laba diena,
kviečiame gruodžio 15 d. 12.30 val. Jūsų vadovaujamų mokyklų lietuvių kalbos mokytojus Jūratę Slavinienę, Violetą Žebrauskienę, Reginą Dilienę, Nijolę Bartašiūnienę ir Petra Gedvilą į Švietimo ir mokslo ministerijos rengiamą susitikimą dėl lietuvių kalbos vidurinio ugdymo programos projekto.
Raštą prisegame.
Pagarbiai –
ŠMM PVUS vyriausioji specialistė
Nida Poderienė
Petrai, gal galite išsamiau, kas ir ką kviečia, nes manęs niekas nekviečia 😀 😀 😀
Oho, kaip operatyviai 🙂 Linkiu nepasiduot… Kasdien vis įdomiau gyventi…
Nežinau, toks įspūdis susidarė…
Petras Gedvilas :
Na, ką, 5 lituanistams parodytas išskirtinis dėmesys- esame kviečiami (gruodžio 15 d.) į ministeriją ,,ant kilimėlio”… Kvietime parašyta gražiai- dėl BP programų projekto aptarimo.
Sėkmės mūsų penketukui!O kodėl Jūs iškart apie kilimėlius galvojat?Manau, kviečia kiečiausius lituanistus, kad pagaliau visiems viską paaiškintų :).
Na, ką, 5 lituanistams parodytas išskirtinis dėmesys- esame kviečiami (gruodžio 15 d.) į ministeriją ,,ant kilimėlio”… Kvietime parašyta gražiai- dėl BP programų projekto aptarimo.
Kad ilgai sėdėt ir laukt negalima, aišku visiems…
Kolegos, ką darome toliau? Jau iš UPC damų „Atsakymo” aišku, kad jos nesustos, europinius milijonus reikia skubiai „įsisavinti”, kitaip joms galvos nulėks – matyt, kai kurie ponai jau ir išleisti dalį būsimo „honoraro” suspėjo…
Stipriai pasakyta…
@Petras Gedvilas
Taip, supratote velniškai teisingai – Z.Nauckūnaitė pažabojo ABI egzamino dalis, ir dabar, pagal ją, teksto suvokimas bus iš literatūros teorijos, o rašys mokiniai rašinius apie nurodytus kūrinius.Tik pabrėžiu – tai Zitos vizija, ji tikrai nesutampa su sveiku protu ir kitų ministerijos bei NEC darbuotojų vizijomis.
Aš pasikliauju pasakų išmintimi, kuri sako, kad velnias visada pralaimi :D.
@Regina Dilienė
Čia turimos minty abi egzamino dalys- rašymas ir teksto suvokimas???
Ši naujoji programa – tai atviras neapykantos Mokytojui ir Mokiniui demonstravimas. Tai kerštas laisviems ir laimingiems Mokytojams, nepripažįstantiems prievartos. Tas programos sakinys apie egzaminus viską įrodo ir patvirtina: jis atsirado tada, kai mes pagaliau įrodėme visoms valdžios viršūnėms ir net Seimo Švietimo ir kultūros komitetui, kad programa baisi, rengėjai nekvalifikuoti. Mums NEŽADĖJO, kad sustabdys programą, mums tyliai ir apsidairydami aukščiausi pareigūnai kalbėjo apie 5 milijonus, apie valstybės užsakymą ir karą, vykstantį aukščiausiuose švietimo sluoksniuose, bet oficialiai sutarė, kad GAUSIME GALIMYBĘ PROGRAMOS KLAIDAS IŠTAISYTI KURIANT EGZAMINO PROGRAMĄ. Ministerijos atstovai net PRISIEKINĖJO, kad dabartiniai kliedesiai apie egzaminą, paskleisti net per Sambūrio konferenciją, negalioja, kad tikrai taip nebus. Tai štai toji šventoji moterytė ėmė ir padarė savo velnišką darbą – įrašė sakinį apie egzaminą į Programą, nors iki tol visaip gynėsi, jog Programose apie egzaminus nekalbama…
Bet gal tai bus mūsų koziris? Programa neturi teisės nurodyti, koks bus egzaminas, ji gali tik apibrėžti santykį su egzaminu 😀 😀 😀 Galgi ir šitam nuodui rasime priešnuodžių?.. 😀 😀 😀
Aš visada naiviai maniau (norėjau, tikėjausi), kad programa pagaliau bus orientuota į mokinį. Bepigu iš viršaus nuleidinėti krūvas popierių. Dirbti reikės mums. Man tikrai ne tas pats, kaip dirbsime. Pagaliau, juk mes visada ir dirbome. Deja, kai skaitinėju projektus, kai stebiu diskusijas, imu galvoti, kad programų sudarinėtojai visiškai pamiršta ir mokinį, ir mokytoją (lituanistą), kad aklai krauna ant mūsų visų pečių nepakeliamą naštą. Absurdiška, bet paskui tos pačios personos stebisi prastais egzaminų, skaitymo gebėjimų rezultatais, pagaliau ir neregėtai (vis dar) augančiais emigracijos mastais…Nežinau, kaip Jums, bet man jau ne kartą vaikai akcentavo- daug lengviau išlaikyti užsienio kalbos egzaminą nei gimtosios… Ir kaip man juos padrąsinti? Kaip apginti savo dalyką, jei nerandu/neturiu argumentų?..
Pamokos (ir mokytojas) bus įdomios (tai svarbu, kiek supratau, auditoriams), jei bus geros programos(o kam tai svarbu?). Orientuotos ne į kiekybę, o kokybę. Ir kada pagaliau mes galėsime lengviau atsikvėpti ir pasidžiaugti, kad turime nepriekaištingai parengtas dalyko ir egzamino programas, vadovėlius?.. Kol kas, akivaizdu, to teks dar ilgokai palaukti- esu įsitikinęs, kad šita programa labai labai trapi ir laikina…
p.s. parašiau kaip koks orakulas 😀
@Rimutė Dauneckienė
Puiku, Rimute, Jūs viską supratote idealiai: kadangi mes išsiuntėme „Atsakymo” komentarus visais galimais adresais ir įrodėme, kad programa parengta labai nekvalifikuotai, Zita Nauckūnaitė prieš BUT „sukūrė” naują variantą, puikiai žinodama, kad niekas jo netikrins ir nelygins su kitais, o po patvirtinimo – šaukštai po pietų, iš darbo jos vis tiek nemes, nes ne visi juodi darbai dar padaryti, ne visi pinigai išplauti…
Labai niekšiškai pasielgta su egzamino nuoroda – tai rodo, kad šita mafija lengvai nepasiduos. O gal tai tiesiog kerštas visiems lituanistams…
Nesuprantu, kas vyksta… O ir paskutinį projektą vakar vėlai permetusi akimis nemačiau pasikeitimų… Toks įspūdis, kad taisymas tik dėl taisymo reklamos, nors iš tiesų pasikeitimų nematyti… Žongliruojama atskirais žodžiais, bet netaisomas turinys…
Palyginkite:
2010-12-17: Lietuvių kalbos egzamino užduotys bus sudaromos iš privalomų lietuvių literatūros autorių nurodytų kūrinių. 14 psl.
2010-12-01: Atrenkant privalomus autorius – manant, kad jie yra svarbiausi ir būtent su šių autorių kūryba bus siejamos brandos egzamino užduotys < ...> 10 psl.
Po asociacijų konferencijos Z.Nauckūnaitė pagimdė dar vieną programos variantą 🙂 . Šis – gruodžio 17 d.(penktadienio). Intencija aiški – kadangi šiandien vyksta BUT (bendrojo ugdymo taryba), tai norėdama pasakyti, kad viską pataisė ir projektas dabar TOBULAS, Z.N. dar kartą pademonstravo savo klastą.
Toji klasta labai ryškiai matyti 14 psl., kur kalbama apie egzaminą: kadangi net Seime, ne tik ŠMM ar UPC, buvo pasakyta, kad egzamino programą kurs ne ta pati „išminčių ” grupė, kad viskas bus svarstoma viešai, atvirai, skaidriai, paskubėta egzaminui uždėti privalomą apynasrį – samprotavimas galės būti tik iš NURODYTOS privalomos literatūros, vadinasi, negalės būti toks kaip dabar. Cituoju: „Lietuvių kalbos egzamino užduotys bus sudaromos iš privalomų lietuvių literatūros autorių nurodytų kūrinių.”. Be to, atrodo, šis teiginys apims VISAS egzamino užduotis, tarp jų – ir suvokimą…
Taigi toks iš pirmo žvilgsnio nekaltas dalykėlis, įkištas į programą be viešų svarstymų, gali pridaryti daug bėdos…
Be abejo, ir publicistika, ir eseistika domina dabartinius mokinius…
@Rimutė Dauneckienė
Aš tai visada už pasirinkimo laisvę: jeigu kam patinka interpretacija, lai jos moko, nes vis dėlto samprotavimo kryptis yra kita nei interpretacijos: samprotavime pirma eina mintis, paskui kūrinys, o interpretacijoje pirmiau eina kūrinys, paskui mintis. Yra mokinių, kuriems sunku filosofiškai mąstyti, abstrakčiai samprotauti – tokiems geriau matyti prieš akis tekstą. Beje, o kodėl tas tekstas būtinai turi būti grožinis? Atsimenu, pernai prieš skaitant „Mano sesers globėjas” daviau mokiniams samprotavimui tekstą apie naujagimę mergytę, kuri tėvams sutikus paaukoti jos organus buvo atjungta nuo visų aparatų (stiprus apsigimimas, nesuderinamas su gyvybe) ir tada… pradėjo kvėpuoti pati. Kokiomis įdomiomis temomis vaikai samprotavo – ir apie donorystę, ir apie eutanaziją, ir apie aukojimą bei pasiaukojimą, ir apie likimą, ir apie Dievą, ir apie velnią :D, ir apie mūsų pažinimo ribas…
Manyčiau, kad teksto suv. testas turi būti taip paruoštas, jog atsakymuose vertintojams – tik nuorodos galimo/-ų (esančio/ių tekste) aspektų, o ne suformuluoti atsakymai. Juk vertintojai – ne riboto mąstymo žmonės ( atsakymai kaip tik taip juos pristato…).
Egzaminas, tikrinantis tik teksto rašymą ir teksto suvokimą, tikrai suprantamas: kiek galima varginti save mokant ir rašinio, ir interpretacijos? Be to, ir konferencijos metu apie tai kalbėjau sakydama, jog rašinys taip pat šliejasi prie interpretacijos: perskaityto teksto svarbiausių detalių išryškinimas, vedantis į idėjos supratimą – geriausi argumentai rašiniui. Taigi niekas interpretacijos neatsisako – paprasčiausiai situacija tampa išmintingesnė: mokome rašyti tik GERĄ RAŠINĮ… Gerbiame save ir mokinį, o ne savo kompetenciją…
Programa tikriausiai bus patvirtinta BUT pirmadienį, nes ministro šūkį: JEI BUS NORS VIENAS PRIEŠTARAVIMAS – NETVIRTINSIM, pakeitė kitas: KAD IR MILIJONAS PRIEŠTARAUTŲ, – TVIRTINSIM.
Kovoti dabar reikės dėl egzamino programos, ji mums visada svarbiausia. Žadeikaitė prižadėjo sausio mėn. pati mus (?) pasikviesti į aptarimą, nes NIda ten jau niekas nei tiki, nei pasitiki. O pagal tokią programą kaip dabartinis projektas įmanomos bet kokios užduotys. Žadeikaitė beveik prisiekinėjo, kad dabartiniai Zitos kompanijos egzamino projektai tikrai nebus įskaičiuoti, NEC irgi jiems visiškai nepritaria, tad turime galimybę… Manau, reikia sukurti atskirą skyrelį Miestelyje, kur galėtume siūlyti variantus. Man, pavyzdžiui, visai tinka dabartinis egzamino variantas (aišku, būtų kiti programiniai autoriai), gal kiek koreguočiau suvokimo užduotį – leisčiau laisviau atsakyti ir paaiškinti savo atsakymo logiką, tada nereikėtų taškų dauginti iš 2.
Be abejo, reikėtų keisti interpretacijos vertinimo normas.
Ačiū tokiems kovotojams kaip Regina, kad neleidote programos rengėjams pavogti iš mūsų Kalėdų. Gal po kalėdinio atokvėpio sulauksime geresnių laikų, būsime išklausyti…
Šaunu, kad yra tokių kovotojų kaip jūs, Regina. Po jūsų vėliava ir mums ramiau.
Atsakymas į „Atsakymą” jau davė savo vaisius 😀 :programos rengėjų nekompetencija buvo pamatyta ir iškritikuota viešai, net Seime, dabar visais lygmenimis švietimo galvos pažadėjo, kad tokie „profesionalai” vieni nekurs egzamino programos ir visa, kas iki šiol Zitulės sakyta apie egzaminus, NEGALIOJA :D.
Taigi – trumpas kalėdinis atokvėpis 😀
Tiesa, kiti gal net neskaitė paties kreipmosi. Jį rasite čia: http://www.kalbam.lt/?attachment_id=4136
Apskritai dabar spaudoje tik plepalai… Gaila laiko…
Žiniasklaidoje mes visada matome kaukių balių…Mano brolis dirba žurnalistu.Pasakoja ,kad visa spauda yra nupirkta.Todėl neteikiu perdaug reišmės nė viename laikraštyje parašytam straipsniui.Jis atspindi tik kažkieno interesus,kuris sumokėjo daugiau.Ramiau gyvenu.Patariu ir kitiems.Sveikatą ir nervus saugokit,savo vaikus ir mokinius mylėkit.Tai didžiausia vertybė.
@Aldute
@justa
Ačiū, Justa. O Aldutės žodžius užsirašiau – labai patiko, mielai pacituosiu ministerijos poniai ir jos draugėms. Jūs pažiūrėkite, kaip ciniškai skamba programos projekte nuolat kartojami žodžiai apie mokytojo laisvę rinktis: išmokysim faktų ir tezių apie kiekvieno autoriaus (o jų ar jų kūrinių yra per 100) kūrybą, ir laisvi pasakyti ką nors savo, tik kad tas „savo” egzamine, kaip iš anksto įspėta, neturės jokios vertės…
Deja, faktai rodo, kad laisvė baigiasi ten, kur prasideda demokratija.
Miela Regina, aš visada jumis gėriuosi, kad jūs tokia tvirta, stipri, drąsi. Man visada įdomu skaityti jūsų straipsnius, motyvuotus atsakymus, patarimus. Aš džiaugiuosi, kad galiu mokytis iš jūsų. Jūs tikrai LAISVAS žmogus. Stiprybės, sveikatos jums ir didžiulės sėkmės. 😉
Visi mes norime to saugumo… Bet truputį (ir net ne truputį) skaudu, kai aukoji labai daug, o kažkam norisi toliau sapnuoti žydrą dangų ir „Žemėje nepurvinti sparnų”. Jūs nežinote, kaip turi jaustis, kai „medžiojami” tau artimi žmonės, kai jiems grasinama: „Arba užčiaupi Dilienę, arba eini iš darbo”. Nežinote, kaip jaučiasi mokytoja, kurią, paaukojusią ir savo poilsį, ir pinigus „vardan tos Lietuvos”, ponios iš švietimo viršūnių apdovanoja įžeidžiamais žodžiais ir „ant visos Lietuvos” spaudoje apšmeižia. Nežinote, kaip smagu, kai sužinai, jog su Lrytu sudaryta slapta sutartis ir visi švietimą kritikuojantys straipsniai išperkami už tuos pačius švietimui skirtus pinigus… Jūs daug ko nežinote, nes matote tik ministerijos ir UPC ponių kaukių balių. Nors dar ne Naujieji…
Teko dalyvauti tokiame renginyje, kokį siūlo gerb. Regina. Manęs lyg ir niekas viešai srutomis nepylė, bet po to pasipylę komentarai privertė pasijusti nekaip. Nesinorėtų nieko panašaus patirti. Iš tikrųjų kai kurie nori to saugaus atstumo. Bet reikia ir don kichotų, kurie kovoja ne dėl savęs. Stiprybės nebijantiems pasakyti savo nuomonę.
@solveig
Mes jokių kvietimų negavome, tad nėra kam skambinti ir nėra kaip aiškintis 🙂
Dėl neapykantos, tai tikrai stipriai persūdėte, aišku, niekam nemalonu, kai su tavimi nepagarbiai elgiamasi, šmeižiama, meluojama, bet teršti savo jausmų neapykanta dėl tokių žmogėnų tiesiog neapsimoka.
Ir dar, Solveiga, bepigu rašyti, kas Jums patinka ar nepatinka, kai į viską žiūrite iš labai saugaus atstumo. Pabandykit kur nors sudalyvauti, pasakyti viešai savo nuomonę – pamatysit, kokiom srutom būsit apipilta, jei ta nuomonė nesutaps su oficialia valdžios nuomone.
O gal Jūs paskambinkit ir paklauskit patys gerb. Nidos Poderienės? Pasakykit ir apie (ne)apmokėjimus.Juk jie gali net nepagalvoti apie tokius „techninius”dalykus. Gal ir yra dėl ko taip pykti, bet man nepatinka, kad daug neapykantos šiame puslapyje tvenkias:( O juk artėja Kalėdos…
Sakyčiau ,pačios nusipiginam…Bendravau su daugelio profesijų žmonėmis,vesdavau kursus suaugusiems.Tai tik mokytojai už savo uždirbtus pinigus perkasi darbui priemones.Kitų profesijų žmonės to niekada nedaro.Ir nesiruošia daryt…
Aš jau tris kartus dėl programų važiavau į Vilnių už savo pinigėlius. Ministerija ar UPC nepasivargino net paklausti, ar nebrangu:) Juokingiausia, kad nepritariau programos tikslams, uždaviniams, gairėms, istoriniam principui, autoriams ir t.t. Tačiau ponios ramiausiai gali pasakyti, kad nepaprieštaravau jokiam teiginiui. „Nesakyk netiesos” – pamirštas!
Kaip gaila,kad ministerijos ponai nepagalvoja,kad mokytojas pats iš savo kišenės už viską moka ir tarnybine mašina jo niekas nevežioja…
Siūlyčiau nurimti… Juk iš tiesų daug padaryta, o ŠMM tegul atkreipia dėmesį į tuos siūlymus, kuriuos išgirdo, jeigu išgirdo…
Atsiprašau, jei mano pamąstymas įskaudino… Be abejo, daug nežinau… Žinoma, niekas neprivalo daryti to, kas skaudina ar žeidžia. (Aš taip pat nebendrauju su ignoruojančiais arba nepagarbiais.) Aš suprantu, kad daug buvo daryta, jog būtų pakeistas projektas…
@Rimutė Dauneckienė
Žmonės NEGALI vykti tuo metu, kai yra kviečiami, tiksliau – niekas mūsų nekviečia, „Povestka” išsiųsta direktoriams. Mūsiškis atostogauja, tad savo pašto neatsidarys, o raštas išsiųstas ne į mokyklą, ne į raštinę, o asmeniniu direktoriaus el.paštu. Taigi – mes su Violeta nevyksime, be to, aš privalau tuo metu filmuotis laidoje – ten irgi viskas sutarta, suderinta iš anksto, moksleiviai suvažiuos iš visos Lietuvos… Jūratė yra audite, tad važiuoti negali. Nijolei kelionė, už kurią niekas nemokės, kainuotų per 120 lt. Lieka mokytojas Petras. Bet vienam ten važiuoti pražūtinga.
Dėl gerų norų, tai prajuokinote, Rimute, jūs paskaitykit Nauckūnaitės atsakymą, aš jį parodžiau kai kam iš ministerijos žmonių – pakraupo nuo chamizmo… Bet Jūs nematėte, kokius asmeninius laiškus Nauckūnaitė yra siuntinėjusi – spuoguoti paaugliai internete taip šlykščiai nerašinėja (tiesa, paskui parašo „atsiprašau”), tokių paskalų neskleidžia – kad Jūs bent įsivaizduotumėte, kiek ji man „giminių” yra pripiršusi, kokių darbų autorystę priskyrusi!
O D.Eigminienė Violetą išvadino nepilnaprote…
@Vytautas Staugas
@zina
@levitaki
Savęs gerbti jie nemoka.
Kaip netiesiogiai sužinota iš D.Eigminienės, Z. Nauckūnaitė/Dailidienė pareikalavo, kad „Dialogas” išspausdintų jos „Atsakymą”.
Aš manau, kad nevykimas – tai atsitraukimas. Vis tik reikia apsispręsti: jeigu nevykstama, tai neverta ir prieštarauti (keistai atrodys siunčiami raštai) – tegul traukinys rieda ten, kur rieda…
…Gaila, nors aš (buvo ir daugiau netylinčių) konferencijos metu pasakiau (ne kartą), kodėl apima nusivylimas, kad reikia siaurinti turinį, kad… Nors didžioji dalis susirinkusiųjų tik tylėjo… Ar ne baimės valdomi? O gal nepasitikėjimo?..
P.S. Nemanau, kad tai reikia priimti kaip susidorojimą. Aš įsitikinusi, jog viskas priklausytų nuo to, kaip būtų bendraujama. Už pagarbiai išsakytą savo nuomonę nebaudžiama…
Man irgi taip atrodo. Tai taip apgailėtina! 🙁 Bent save gerbtų…
O gal tokia mintis ir buvo: pakviesim, jie niekaip negalės atvykti (vis tik suderinti jau suplanuotus reikalus ne taip paprasta), galėsim sakyt, kad va, nepasirodė, vadinasi tik rašinėt drąsūs. 🙁
Bet tai ŠMM požiūris… Gal jie galvoja, kad mokytojams nėra pamokų, suplanuotos veiklos, kad viską metus poryt dumti sostinėn… Čia tik ŠMM ir UPC „ponios” gali leisti sau tokią prabangą – rengti turus po Lietuvą bet kokiu metu 🙁
Mielieji kolegos, jei JŪS nevažiuosit, tai kas važiuos? Parodytumėt tiems ,,proto bokštams” kas yra kas .
Jei ne, reiškia, viskas bus padaryta taip, kaip jie ten nori..
@Regina Dilienė
Aš labai abejoju, nors, prisipažinsiu, labai noriu 😀 Viskas labai netikėta, susitikimas jau poryt…
@Petras Gedvilas
Kiek supratau, p.Petras nevažiuos, aš tuo metu filmuosiuosi „Tūkstantmečio vaikų” laidoje, Jūratė yra audite – taigi 3 jau tikrai nebus :). O mums niekas rašto nerodė ir nerodys, nes direktorius dėl šeimyninių aplinkybių pasiėmė atostogų…
Nemanau, kad reikėtų mokytojams metus savo tiesioginį darbą ir greičiausiai už savus pinigus važiuoti iš visų Lietuvos kampų sostinėn ir valdininkams pirštu rodyti, kas jų darbe blogai. Šiais laikais yra greitesnių ir modernesnių priemonių, kaip susisiekti, keistis pasiūlymais. Bet greičiausiai ne to kviečiama, o auklėti ir spausti.
Įdomu, kvies ir valstybinės kalbos mokytojus? Man šiuo metu aktualu :)…
@Regina Dilienė
Tuoj atsiųsiu Jums tą kvietimą, adresuotą mūsų mokyklų/gimnazijų direktoriams, į e- paštą…
Tekstas yra toks:
Petrai, gal galite išsamiau, kas ir ką kviečia, nes manęs niekas nekviečia 😀 😀 😀
Oho, kaip operatyviai 🙂 Linkiu nepasiduot… Kasdien vis įdomiau gyventi…
Nežinau, toks įspūdis susidarė…
Sėkmės mūsų penketukui!O kodėl Jūs iškart apie kilimėlius galvojat?Manau, kviečia kiečiausius lituanistus, kad pagaliau visiems viską paaiškintų :).
Na, ką, 5 lituanistams parodytas išskirtinis dėmesys- esame kviečiami (gruodžio 15 d.) į ministeriją ,,ant kilimėlio”… Kvietime parašyta gražiai- dėl BP programų projekto aptarimo.
Kad ilgai sėdėt ir laukt negalima, aišku visiems…
Kolegos, ką darome toliau? Jau iš UPC damų „Atsakymo” aišku, kad jos nesustos, europinius milijonus reikia skubiai „įsisavinti”, kitaip joms galvos nulėks – matyt, kai kurie ponai jau ir išleisti dalį būsimo „honoraro” suspėjo…