Ar gali pažinti save , nepažindamas pasaulio?
Atsakysiu tiesiai, Ne. Sustok akimirka žavinga , sakė Gėtės Faustas. Akimirka. Tai mes ar pasaulis, ir kaip tai galima padalinti?. Mes pažįstame save lygindami su pasauliu. Kaip suprastumėm , kad diena šviesi , jei naktis nebūtų juoda.
Štai tokia pasaka gali puikiai iliustruoti mūsų santykiu su išoriniu pasauliu.
Kartą anūkas atėjo pas senelį ir paklausė:
– Kas yra dvasia?
Senelis papasakojo jam istoriją, girdėtą dar iš jo paties senelio:
– Sako, kad žmoguje gyvena trys «Aš», kurie palaiko ir kreipia jį visą gyvenimą.
Pirmasis «Aš» — Šaltas. Jį mato visi tave supantys žmonės. Antrasis «Aš» — Šiltas. Jį mato tik patys artimiausi tau žmonės.
Pirmas ir antras visada pešasi dėl to katras valdys žmogų, o jų barniai sukelia mumyse abejones ir baimes. Ir tik trečiasis «Aš» gali tuos du sutaikyti. Jo nemato niekas. Kartais mes net neįtariame apie jo egzistavimą, bet jis visada su mumis.
– Niekada apie juos negirdėjau, — pasakė anūkas.
Senelis nusišypsojo ir atsakė:
– Pirmasis «Aš» — tai Protas. Jei būna jo viršus, tai žmogus tampa racionalus ir šaltas. Antrasis «Aš» — tai Širdis. Jei laimi ji, mes tampame naivūs. Tada mus lengva sužeisti ir apgauti. Trečiasis — Dvasia. Tik ji geba rasti tarp tų dviejų mumyse darną.
Kiek iš šio pasakos mes suprastume apie save, jei neturėtumėme su kuo lyginti. Šiuolaikinis žmogus, paskendęs vartojimo kultūros džiunglėse pamiršo , kad pažinimas ilgas ir sunkus darbas,o ne vienas pelės mygtuko paspaudimas.
Kodėl taip greit prigijo įvairūs socialiniai tinklai? O gi todėl , kad mes norime vienas su kitu pasimatuoti , kieno gyvenimas linksmesnis, įdomesnis , spalvingesnis. Pripratome gyventi paviršiuje, žibėti visomis vaivorykštės spalvomis. Jei patikrintume , kiek iš to viso yra tikra tiesa , daug kas pasitodytų mitas. Interneto platybėse dvasios nedaug.
Suprasti kiek tų spalvotų mitų reikia mūsų gyvenime, galime tik mes patys. Akimirka trumpa, bet visas gyvenimo paveikslas ir susideda iš jų. Pažinimas prasideda čia ir dabar, todėl drąsiai galime sakyti, jog pasaulis tai mes. O didelis jis ar mažas , tai jau kita istorija.