2013 m. valstybinių brandos egzaminų sesijos rezultatai

Šių metų liepos 5 dieną baigėsi kasmet vykstanti brandos egzaminų sesija. Nuo 2013 m. gegužės 18 d. iki birželio 19 d. vyko pagrindinės sesijos brandos egzaminai, o nuo birželio 20 d. iki liepos 5 d. vyko pakartotinė brandos egzaminų sesija. Liepos 17 d. Valstybinių brandos egzaminų įvertinimų apeliacinis komitetas patvirtino galutinius valstybinių brandos egzaminų rezultatus.

Šiais metais prašymus laikyti brandos egzaminus pateikė 39 980 kandidatų. Vienas kandidatas vidutiniškai pasirinko laikyti apie 3,25 egzamino (pernai – 3,17). Be privalomojo lietuvių kalbos ir literatūros egzamino, šiais metais populiariausi buvo šie: valstybinis užsienio kalbos (anglų) (16 428 kandidatai), valstybinis istorijos (15 196 kandidatai) ir valstybinis matematikos (15 139 kandidatai) egzaminas.

2013 metų valstybiniai ir mokykliniai brandos egzaminai buvo vykdomi pagal 2011 metais atnaujintas egzaminų programas. Valstybinių brandos egzaminų (toliau – VBE) kandidatų darbai nuo šių metų buvo vertinami taikant kriterinio vertinimo principus – iš anksto buvo žinomos ne tik kriterinės ribos (patenkinamo pasiekimų lygio apatinė riba (egzamino išlaikymo riba), pagrindinio pasiekimų lygio apatinė riba, aukštesniojo pasiekimų lygio apatinė riba, VBE išlaikymo šimtu balų riba), bet ir egzamino taškų ir balų atitikmenys. Kandidatų VBE darbus vertino 1816 vertintojų.

Valstybinių brandos egzaminų vertinimo komitetas, tvirtindamas Valstybinių brandos egzaminų kriterinio vertinimo nuostatuose įvardytas preliminarias kriterines ribas, nė vienos iš jų nė viename egzamine nepakeitė. Įvertinimai nuo 16 iki 35 balų priskiriami patenkinamam pasiekimų lygiui, nuo 36 iki 85 – pagrindiniam pasiekimų lygiui, nuo 86 iki 100 – aukštesniajam pasiekimų lygiui.

Vienas iš svarbiausių kriterinio vertinimo aspektų buvo tai, kad aukščiausią 100 balų įvertinimą gavusių kandidatų skaičius priklausė tik nuo kandidatų pasiruošimo. Net septynių egzaminų 100 balų įvertinimą gavusių kandidatų yra daugiau nei vienas procentas. Pavyzdžiui, užsienio kalbos (anglų) šimto balų įvertinimus gavo 5,66 proc., užsienio kalbos (vokiečių) – 2,83 proc., matematikos – 2,62 proc., informacinių technologijų – 2,41 proc. mokinių. Reikia pažymėti, kad buvo ir tokių egzaminų, kuriuos laikę kandidatai arba išvis negavo šimto balų įvertinimo, arba tokį įvertinimą gavo tik pavieniai mokiniai. Pavyzdžiui, užsienio kalbos (prancūzų) valstybinio brandos egzamino pagrindinėje sesijoje nebuvo nė vieno 100 balų įvertinimo, geografijos valstybinio brandos egzamino šimto balų įvertinimą gavo tik trys mokiniai iš 4159 kandidatų, laikiusių šį egzaminą. Analizuojant kandidatų turėtų įvertinimų mokykloje ir gautų VBE įvertinimų atitikimą, nustatyta, kad šimto balų įvertinimą gauna mokiniai, kurie mokykloje mokėsi dalyko išplėstiniu kursu ir turėjo įvertinimus 8, 9 ar 10. Kandidatų, turėjusių mokykloje žemesnius įvertinimus ir gavusių VBE 100 balų įvertinimą, yra vienetai.

Iš viso 2013 metų pagrindinėje sesijoje kandidatai gavo 1969 ,,šimtukus“. Lyginant su praėjusių metų rezultatais, ,,šimtukų“ skaičius, nepaisant sumažėjusio laikiusių VBE kandidatų skaičiaus, išaugo, nes 2012 metais „šimtukų“ buvo 1026. Šiais metais tris ir daugiau šimto balų egzaminų įvertinimus gavo 91 mokinys (pernai – 32). Net keturi mokiniai surinko po penkis šimto balų įvertinimus (pernai tokių nebuvo).

Apibendrinus visų dvylikos valstybinių brandos egzaminų išlaikymo rodiklius, matyti, kad 2013 metais egzamino neišlaikiusių kandidatų skaičius, lyginant su praėjusiais metais, truputį padidėjo. Jei 2012 metais VBE vidutiniškai neišlaikė 4,47 proc. kandidatų, tai 2013 metais – 5,77 proc. kandidatų. Mažiausiai kandidatų neišlaikė užsienio kalbos (rusų) egzamino – 0,59 proc., daugiausiai – informacinių technologijų egzamino, jo neišlaikė 17,57 proc. kandidatų.

Pirmą kartą surengtą bendrą valstybinį lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą išlaikė panašus skaičius mokinių tiek iš mokyklų lietuvių mokomąja kalba, tiek iš mokyklų tautinių mažumų kalbomis: atitinkamai 90,19 proc. ir 88,83 proc. Dalis mokinių iš mokyklų tautinių mažumų mokomosiomis kalbomis parašė didesnės apimties rašinius, nei jiems buvo nustatyta. Didesnės apimties darbus parašė mokiniai, kurie gavo gerus arba labai gerus įvertinimus.

Visos informacinių technologijų egzamino užduotys pirmą kartą buvo vykdomos elektroninėje egzamino užduoties atlikimo sistemoje. Jomis buvo tikrinami mokinių praktiniai gebėjimai maketuoti tekstinius dokumentus, apdoroti skaitinę informaciją skaičiuokle, programuoti. Nors informacinių technologijų VBE neišlaikė daugiausia kandidatų, bet, kad egzamino užduotis buvo įveikiama, rodo nemažas 100 balų surinkusių mokinių skaičius: aukščiausius įvertinimus gavo 2,41 proc. visų šį egzaminą laikiusių kandidatų. Beveik trečdalio egzamino neišlaikiusių kandidatų pirmojo mokslo metų pusmečio IT dalyko įvertinimai buvo nuo 3 iki 6, o 100 balų įvertinimus gavusių kandidatų –­ 9 arba 10. Taip pat reikia pažymėti, kad pagal atnaujintą informacinių technologijų brandos egzamino programą egzamino išlaikymo riba, lyginant su ankstesniais metais, padidinta nuo 12 iki 20 proc. užduoties taškų.

Kitų metų abiturientams, ypač tiems, kurių pasiekimai tik vidutiniai, norėtųsi pasiūlyti pasinaudoti kriterinio vertinimo pranašumais. Brandos egzaminų programose ir Valstybinių brandos egzaminų kriterinio vertinimo nuostatų prieduose aiškiai apibrėžti kiekvieno pasiekimų lygio žinių ir gebėjimų reikalavimai. Kartojantis nereikėtų „pulti“ mokytis viską iš eilės, o pradėti atsižvelgiant į minimalius reikalavimus ir patenkinamą pasiekimų lygį, kad egzaminas būtų tikrai išlaikytas.

Bendras apeliacijų skaičius šiemet kiek mažesnis nei praėjusiais metais: šiemet sulaukta 1339 apeliacijų, o pernai – 1466. Daugiausia apeliacijų pateikta dėl valstybinio lietuvių kalbos ir literatūros egzamino rezultatų – 1080. Iš pateiktų 1339 apeliacijų 1322 darbų įvertinimas liko nepakeistas, 17 – padidėjo. Nedidelį kitų dalykų apeliacijų skaičių, matyt, lėmė išplėstos kandidatų galimybės NEC duomenų bazėje susipažinti su savo atliktais ir nuskenuotais VBE darbais – šiemet kandidatai galėjo susipažinti su visų VBE, išskyrus lietuvių kalbos ir literatūros, darbais. Lietuvių kalbos ir literatūros VBE skenuoti darbai kol kas nerodomi dėl techninių problemų. Valstybinių brandos egzaminų kandidatų darbai saugomi Nacionaliniame egzaminų centre šešis mėnesius po to, kai būna patvirtinti visų kandidatų apeliacijų rezultatai. Per šį laikotarpį kandidatui, pateikusiam prašymą Nacionalinio egzaminų centro direktoriui, galima dekoduoti ir parodyti lietuvių kalbos ir literatūros VBE darbą, o jo kopiją atiduoti.

Šaltinis: www.nec.lt

Autorius Petras Gedvilas

Svetainės administratorius

Peržiūrėti visus įrašus, kuriuos parašė Petras Gedvilas →