Režisierės G. Tuminaitės spektaklis „Dėdės ir dėdienės“ pagal J. Tumo-Vaižganto apysaką

Valstybinis Vilniaus mažasis teatras 9-12 klasių mokinius ir jų mokytojus kviečia nuotoliniu būdu dalyvauti Kultūros paso programoje ir virtualiai išvysti režisierės G. Tuminaitės spektaklį „Dėdės ir dėdienės“ pagal J. Tumo-Vaižganto apysaką ( https://kulturospasas.emokykla.lt/renginiai/renginys/5326 ). Jau dabar mokyklų atstovai gali užsisakyti Kultūros paso paslaugas ir lapkričio 22 – 30 dienomis žiūrėti spektaklio įrašą internetu jums patogiu metu. Registruotis reikėtų lapkričio 26 d. 14 val. renginiui Kultūros paso platformoje. Spektaklio įrašo trukmė 1 val. 30 min. Spektaklio transliacijos kaina vienam mokiniui – 3 eurai.

Pagal Juozo Tumo–Vaižganto apysaką pastatytas spektaklis vertas tikro literatūros ir teatro gurmano dėmesio. Kaip rašė pats Vaižgantas, dėdės ir dėdienės reiškia ne tiek giminystės ryšį, kiek socialinį santykį tarp ūkį paveldėjusių šeimininkų ir čia pasilikusių dirbti ir vargti „dėdžių“, kurių padėtis yra kažkas mišraus tarp tarno, samdinio ir šeimos nario, bet sunkesnė už samdinio, nes dirbama be atlyginimo, dažniausiai tik už „pavalgymą ir menką drabužį“. Pagal apysaką sukurtoje režisierės Gabrielės Tuminaitės inscenizacijoje vaizduojami būtent tokie „dėdės“ ir tokios „dėdienės“: Mykoliukas – aktorius Vainius Sodeika, Severiutė – aktorė Agnė Šataitė ir Rapolas – aktorius Mindaugas Capas. Meistriška rašytojo ranka sukurti personažai, nors ir įstatyti į grubias baudžiavinio kaimo aplinkybes, sugeba labai giliai jausti, stebėti ir suvokti save, patirti aukščiausias būties akimirkas. Mažojo teatro spektaklyje išryškinamos stipriosios Vaižganto apysakos pusės: įtemptas siužetas, lyrikos ir šiurkštaus seksualumo mišinys, o svarbiausia – išskirtinis Severijos personažas. Ji atvira, temperamentinga, gaivališka. „Ji visiškai atitinka Vaižganto vitališkojo žmogaus formulę ir yra spektaklio žvaigždė“ – apie Agnės Šataitės Severiją rašė literatūrologas R. Tamošaitis. Pavargę nuo nesibaigiančio informacijos srauto, spektaklyje žiūrovai kviečiami pailsinti dvasią: režisierė įsitikinusi – tai klasikos privalumas.

Sceninė klasikinio literatūros kūrinio interpretacija kviečia diskutuoti apie literatūros ir scenos meno skirtumus, apie tai, kas interpretaciją daro šiuolaikiška. Kodėl kūrinio veikėjai pasirenka vienaip arba kitaip? Kas lemia jų elgesį? Ką šiandien mums gali duoti pažintis su lietuvių literatūros klasika? Į šiuos ir kitus klausimus virtualioje diskusijoje bandys atsakyti spektaklio režisierė Gabrielė Tuminaitė, aktoriai Agnė Šataitė ir Vainius Sodeika. Diskusiją moderuos teatro literatūrinės dalies vedėja Ramunė Balevičiūtė.

Autorius Petras Gedvilas

Svetainės administratorius, el. paštas- petged@gmail.com

Peržiūrėti visus įrašus, kuriuos parašė Petras Gedvilas →

Parašykite komentarą