Į pradžią > Skelbimai, Laisvalaikiui > Kas taps 2018-ųjų Metų žodžiu ir Metų posakiu?

Kas taps 2018-ųjų Metų žodžiu ir Metų posakiu?

Kelias savaites – nuo sausio 10 d. iki vasario 20 d. – portale www.lzinios.lt vyks balsavimas dėl 2018-ųjų Metų žodžio ir Metų posakio. Tokie rinkimai Lietuvoje rengiami jau antrą kartą.
Kas yra „organizuota politinė bendruomenė, turinti savo aukščiausią valdžią“? O kas yra „tokios bendruomenės valdomas kraštas“? Šiandien sakome – valstybė. Nežinia, kaip sakytume, jei ne Simonas Daukantas.

2018-ieji buvo Simono Daukanto metai ir atkurtosios Lietuvos valstybės šimtmečio metai. Žodį „valstybė“ jubiliejiniais 2018-aisiais kartojome dažnai. Bet jo mums prireikia ne tik ypatingų sukakčių proga. Kalbininkai Giedrius Subačius ir Pėteris Vanagas, atsivertę 1997 m. išleistą „Dažninį dabartinės lietuvių rašomosios kalbos žodyną“, priminė: tai 61-as pagal dažnumą lietuvių kalbos žodis, 9-as pagal dažnumą mūsų daiktavardis. „Dabartinės lietuvių kalbos tekstyne“ tarp maždaug 140 mln. žodžių ir formų pavartojimų vien vardininkas „valstybė“ esąs pavartotas maždaug 20 tūkst. kartų.

Iš kur lietuvių kalboje atsirado ir kaip paplito „valstybė“, išnagrinėta minėtų autorių straipsnyje mokslo žurnale „Archivum Lithuanicum“ (t. 18, 2016, prieiga internete ČIA)

Trumpai pasakytina tiek: Giedrius Subačius ir Pėteris Vanagas nustatė, kad žodis „valstybė“ lietuvių kalboje pradėtas vartoti apie 1828 m., nusižiūrėjus į latvių „valstība“ (karalystė, karalija, viešpatystė, viešpatija). Šį skolinį iš latvių kalbos savo raštuose pirmasis ėmė vartoti Simonas Daukantas. Žodis gijo, prigijo, nurungė anuometinius konkurentus „viešpatystė“, „viešpatija“, „valstija“.

Latviai valstybę vadina žodžiu „valsts“. Lietuvos valstybė mūsų artimiausiems broliams baltams yra „Lietuvas valsts“, nepriklausoma valstybė – „neatkarīga valsts“.

Tegul viskas gerai klojasi Lietuvos ir Latvijos valstybėms, 2018-aisiais atšventusioms nepriklausomybės šimtmetį.

Kategorijos: Skelbimai, Laisvalaikiui Žymos:
  1. Komentarų dar nėra.
Jūs turite būti prisijungę, jei norite parašyti komentarą.