Modernistinio pasakojimo struktūra Icchoko Mero prozoje (remiantis romanais „Mėnulio savaitė“ ir „Striptizas, arba Paryžius-Roma-Paryžius“)

meras

Vėjūnė Kubilė

Icchoko Mero romanai – „Mėnulio savaitė“ ir „Striptizas, arba Paryžius-Roma-Paryžius“ – klasikinės lietuvių literatūros kontekste yra išskirtiniai. Jie parašyti pagal klasikinio modernistinio romano modelį, tąčiau išsiskiria unikalia struktūra, fenomenologiniu meniniu pasauliu, neįprasta tikrovės ir fikcijos harmonija. Abiejuose romanuose itin ryškus polisemantinis lygmuo – jie atviri daugybei skirtingų interpretacijų ir vertinimų.

Šio darbo tikslas – aptarti modernistinio pasakojimo struktūrą I. Mero romanuose „Mėnulio savaitė“ ir „Striptizas, arba Paryžius-Roma-Paryžius“. Taip pat bus siekiama atskleisti, kuo šie romanai unikalūs tradicinės lietuvių prozos kontekste.

Paėmus į rankas mažo formato knygelę „Mėnulio savaitė“ iš karto pastebima, kad joje nėra turinio, kuris leistų skaitytojui susidaryti įspūdį apie knygos struktūrą. Tai gali būti traktuojama kaip pirmasis sąmoningas bandymas atitolinti skaitytoją nuo realybės.

Knygos dedikacija irgi neįprasta, netgi nelogiška: „Skiriu visiems spalvotiesiems, tarp jų ir baltaodžiams.“ Savaime suprantama, kad tarp vadinamųjų spalvotųjų vargu ar atsirastų baltaodžių. Viską komplikuoja prielinksnis tarp, kuris sukuria nesuvokiamybės atmosferą. Taigi joje skaitytojas bandomas paklaidinti dar nė neatvertęs pirmųjų knygos puslapių. Visa tai irgi gali būti įvardijama kaip modernistinis žaidimas, turintis avangardinių elementų.

Romanas neturi vientisos ir nuoseklios pasakojimo struktūros. Naratoriaus statusų kaita pasitelkiama tam, kad būtų galima į situaciją pažiūrėti iš skirtingų perspektyvų. Knygoje yra net keturi naratoriai: Aš, MES, JIS IR JI, VAIKAI.

Visas straipsnis:

Modernistinio pasakojimo struktūra Icchoko Mero prozoje

Autorius Petras Gedvilas

Svetainės administratorius, el. paštas- petged@gmail.com

Peržiūrėti visus įrašus, kuriuos parašė Petras Gedvilas →

Parašykite komentarą