Archyvas

2019.10.11 archyvas

Paroda „Radvilos. Kunigaikščių istorija ir paveldas“

Tarptautinė paroda „Radvilos. Kunigaikščių istorija ir paveldas“

2019 m. spalio 10 d. – 2020 m. sausio 12 d.
Valdovų rūmų muziejaus Parodų centras

Parodos atidarymas – spalio 10 d. 18 val. (su kvietimais)

Parodoje atskleidžiama garsiausios Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės, o vėliau – ir vienos žymiausių visos Abiejų Tautų Respublikos didikų giminės – kunigaikščių Radvilų – kilmė, genealogija, istorija, įvairialypė veikla, indėlis į valstybės, jos politikos ir diplomatijos, Bažnyčios, kultūros ir meno, ūkio bei karybos raidą.

„Šiame varde atpažįstama Lietuva“, – maždaug taip XVI a. apie kunigaikščius Radvilas, pasiekusius savo galybės apogėjų, kalbėjo amžininkai.

Nuo XV a. iki pat XVIII a. pabaigos kunigaikščiai Radvilos, nors ir kiek banguotai, konkuruodami su kitomis Lietuvos didikų giminėmis, dažnai esmingai lemdavo Lietuvos valstybės ir visuomenės raidos procesus, neretai buvo faktiškieji Lietuvos valdovai, kartais kompensuodami ir didžiojo kunigaikščio valdžios vakuumą. Radvilos yra daugiausia senajai Lietuvos valstybei senatorių (aukščiausių ir įtakingiausių pareigūnų) davusi didikų giminė – net 40.

Lietuvos bei Lenkijos muziejininkystės istorijoje savo turiniu didžiausioje ir išsamiausioje Radvilų giminei kada nors rengtoje tarptautinėje parodoje pristatoma daugiau nei 350 eksponatų, surinktų iš bemaž 40 atminties institucijų (muziejų, bibliotekų, archyvų), bažnyčių, vienuolynų ir privačių kolekcijų, esančių 7 Europos valstybėse – Lietuvoje, Lenkijoje, Baltarusijoje, Ukrainoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Šventojoje Žemėje (Izraelyje ir Palestinoje). Dalis vertybių kitur niekada nerodytos arba mažai žinomos vertybės ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.

Parodos globėjas
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas NAUSĖDA
Parodos organizatoriai
Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai
Kunigaikštis Motiejus RADVILA (Maciej RADZIWIŁŁ, Lenkija)

Valdovų rūmų muziejus nuoširdžiai dėkoja parodos partneriams, eksponatų savininkams ir rėmėjams

Parodos renginiai, edukacinės veiklos, ekskursijos: http://bit.ly/2obwJbH

Kategorijos: Skelbimai Žymos: