Archyvas

Autoriaus archyvas

Atsakomybės tema literatūroje

Onutės Baumilienės mokymosi laboratorija „Atsakomybės tema literatūroje“ Mokymai vyks: 2015 m. lapkričio 3 d. antradienį 13:05 – 17:40 val. Ir vėl Mokyklų tobulinimo centras kviečia lietuvių kalbos mokytojus į Onutės Baumilienės mokymosi laboratoriją „Atsakomybės tema literatūroje“ Onutė Baumilienė – Vilniaus Salomėjos Nėries gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja ekspertė, VBE vertintoja nuo 2001 m., lotynų kalbos vyr. […]

Lituanistų konferencija „Lituanistika – gyvas mokslas. Nauji tekstai – naujos jungtys – nauji būdai“

2015 m. lapkričio 13–14 d. Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, Ugdymo plėtotės centras, Palangos Vlado Jurgučio pagrindinė mokykla kviečia į Lietuvos ir užsienio lietuviškų mokyklų lituanistų konferenciją „Lituanistika – gyvas mokslas. Nauji tekstai – naujos jungtys – nauji būdai“. Konferencijos tikslas – supažindinti mokytojus su kalbos ir literatūros mokymuisi aktualiomis mokslininkų įžvalgomis ir pasidalyti […]
Kategorijos: Skelbimai, Seminarai Žymos:

Biržuose vyks XII-asis tarptautinis literatūros forumas „Šiaurės vasara“

Rugpjūčio 21-23 dienomis Biržų krašto muziejuje ,,Sėla” dvyliktą kartą vyks tarptautinis literatūros forumas Šiaurės vasara. Šių metų forumo tema ,,Knyga kaip projektas”.

Jau praėjusių metų forume ,,Kūrinys ir jo kalba“ kilo diskusija apie literatūros kokybę, apie rinkos įsiskverbimą ir į literatūros sritį. ,,Net ir kritikų knyga imta vertinti kaip eilinė prekė, nebėra aiškios takoskyros tarp to, kas yra gera literatūra, o kas ne. Dažno rašytojo ,,kūrybiškumą” ėmė lemti finansiniai motyvai, įsipareigojimai bei galimybės. Daugelis klasikos ar sudėtingesnių talentingų žmonių parašytų kūrinių nespecialistams nebus reikalingi, nes visuomenėje nebus jų adresato, kitaip sakant – socialinio kūno, mąstančio ne klišėmis ir stereotipais, galinčio tokius kūrinius atpažinti ir svarbiausia – turinčius tokį poreikį.” – sako viena iš forumo Šiaurės vasara iniciatorių rašytoja Giedra Radvilavičiūtė. Kviečiame literatūros kritikus, rašytojus, vertėjus diskutuoti ir išsakyti savo požiūrį šia tema.

Šiaurės vasara – renginys ne vien specialistams ir profesionalams. Jame laukiame kiekvieno, kuris savaitgalį nori praleisti ir turiningai, ir įdomiai. Kaip ir kasmet, forumo dienos programoje – šeštadienį ir sekmadienį – seminarai. Poetas, vertėjas Marius Burokas pristatys ,,Trumpą ir pigų vadovą šiuolaikiniam romanui pažinti”. Vertėjas, literatūros kritikas Laimantas Jonušys skaitys pranešimą ,,Praėjusio laiko beieškant. Prisiminimai apie projektinę literatūrą”. Andriaus Tapino literatūrinį fenomeną atskleis literatūrologė, literatūros kritikė Jūratė Čerškutė. Apie komiksų knygos išleidimą kalbės knygos ,,10 Litų“ autorės Miglė Anušauskaitė ir Gerda Jord. Per dvi forumo dienas bus perskaityta trylika pranešimų.

Forume apjungiama literatūra, muzika ir kiti menai. Penktadienio vakare naujus savo kūrinius skaitys poetai Marius Burokas, Eugenijus Ališanka, Laima Kreivytė; ištraukas iš publikuotų ir nepublikuotų kūrinių skaitys Audronė Urbonaitė ir Andrius Jakučiūnas. Šeštadienio vakare visus forumo svečius kviesime į susitikimą su forumo svečiais – Jurijumi Andruchovyčiumi, garsiausiu šiuolaikiniu viduriniosios kartos Ukrainos rašytoju, poetu, eseistu ir išskirtine Estijos rašytoja Eeva Park, kurios kūryba iki šiol į lietuvių kalbą dar nebuvo versta, tad forumo dalyviai turės galimybę susipažinti su jos tekstais, kurie specialiai forumui buvo išversti į lietuvių kalbą.

Džiaugiamės stipria muzikine šių metų forumo dalimi. Abu vakarus kviesime klausytojus mėgautis džiazo meistrų muzika. Penktadienį forumo dalyviams gros pianistas Vytis Smolskas, o šeštadienį – festivalio Kaunas Jazz žvaigždės – Kęstučio Vaiginio duo – Kęstutis Vaiginis ir iš JAV atvykstantis gitaros virtuozas Hernanas Romero.

Penktadienio naktinėjimuose pristatysime menininkės Martos Vosyliūtės filmą ,,Humanitarės mirtis”, o šeštadienį kviesime į jau tradicinę poeto Kęstučio Navako diskoteką, kuri prasidėjo nuo vinilų Jurbarke ir tapo laukiama kiekvieno forumo dalimi.

Įtraukiantis dalyvauti procesas (įskaitant Šiaurės vasaros forumą) nebūtinai ugdo skaitytojų skonį, tačiau skaitytojus, rašytojus, kritikus, leidėjus, kitus art(i)proceso dalyvius verčia veikti, rinktis, ginčytis, nugalėti, maloniai praleisti laiką ir pirkti prekę, pragmatiškame pasaulyje neturinčią jokios praktinės reikšmės.

Forumas vyks Biržų krašto muziejuje ,,Sėla”, visi forumo renginiai nemokami, į pirmąjį susitikimą kviečiame penktadienį, rugpjūčio 21 dieną, 19 val.

 

Tarptautinis šiuolaikinės literatūros forumas

ŠIAURĖS VASARA. Knyga kaip projektas.

Rugpjūčio 21-23 d. Biržų krašto muziejus Sėla; J. Radvilos g. 3, Biržai

 

Penktadienis. Rugpjūčio 21-oji

 

Muziejus Sėla, Didžioji parodų salė

 

19.00-21.30 Atidarymas. Skaitymai, pokalbiai, muzika. Veda Rūta Kačkutė

Skaito: Marius Burokas, Laima Kreivytė, Eugenijus Ališanka, Audronė Urbonaitė, Andrius Jakučiūnas

Muzika: Vytis Smolskas – klavišai

 

21.30-22.00 Pertrauka

 

22.00 Muziejus Sėla, Didžioji parodų salė

Naktinėjimai. Martos Vosyliūtės filmas Humanitarės mirtis.

Kūrėją kalbina Audronė Urbonaitė

 

Šeštadienis. Rugpjūčio 22-oji

 

Muziejus Sėla, Biržų pilies arsenalas

 

10.00 val. Seminaras-diskusija. Veda Laima Kreivytė

 

Laimantas Jonušys Praėjusio laiko beieškant. Prisiminimai apie neprojektinę literatūrą

Miglė Anušauskaitė, Gerda Jord Išleisti komiksų knygą dabar jau sunkiau nei perskristi Atlantą

Marius Burokas Trumpas ir pigus vadovas šiuolaikiniam romanui pažinti

 

11.30–12.00 Pertrauka

 

12.00 Seminaro-diskusijos tęsinys

 

Eugenijus Ališanka Apie keliaujančius rašytojus

Andrius Jakučiūnas Šarlotė: neparašytojo teksto tapsmas faktu

 

13.00–14.30 Pertrauka

 

14.30 Seminaro-diskusijos tęsinys

 

Aušrinė Žilinskienė Pasiklydę vertime: lietuvių literatūros vertimų herojai

Jūratė Baranova Šarūnas Sauka: genijus ir minia

 

15.30–16.00 Pertrauka

 

16.00 Diskusijos-seminaro tęsinys

 

Audronė Urbonaitė Žurnalistika: kas ką apgauna?

Dalia Leinartė Mokslinis projektas kaip kūryba

 

17.00–18.30 Pertrauka

 

Muziejus Sėla, Didžioji parodų salė

 

18.30 Literatūros skaitymai, autorių pristatymas ir muzika. Veda Rūta Kačkutė

 

Giedra Radvilavičiūtė pristato Eevą Park (Estija)

Eugenijus Ališanka pristato Jurijų Andruchovyčių (Ukraina)

 

Muzika: Kęstučio Vaiginio duo

Kęstutis Vaiginis – saksofonas; Hernan Romero – gitara, vokalas (JAV)

 

21:00-22.00 Pertrauka

 

22.00 Naktinėjimai. Kęstučio Navako diskoteka ant muziejaus laiptų

 

Sekmadienis. Rugpjūčio 23-oji

 

Muziejus Sėla, Biržų pilies arsenalas

 

11.00 Seminaras-diskusija. Veda Laima Kreivytė

 

Rasa Drazdauskienė Jane Austin ir laiko mašina

Jūratė Katinaitė Ša, inteligente!

Jūratė Čerškutė Andriaus Tapino literatūrinis fenomenas

Laima Kreivytė Darbas kaip projektas Venecijos bienalėje

 

13.30 Atsisveikinimo pietūs

 

Projekto autorė – Giedra Radvilavičiūtė

Moderatorės – Laima Kreivytė, Rūta Kačkutė

Koordinatorė – Rūta Elijošaitytė

 

Įėjimas nemokamas

Straipsnio nuoroda:

Šiaurės vasara

Kategorijos: Skelbimai Žymos:

Gyvenimas kartais atrodo žiaurus, bet jo grožis neišblėstantis

Kiekvienas mūsų kiekvieną mielą dieną susiduria su gyvenimo realybe. Ji būna ne tik saldi, meili, tačiau ir skaudi, rūškana bei slegianti. Realybė yra tai su kuo mes susiduriame, tačiau tai ko nematome, o galbūt nepajėgiame pamatyti ir suprasti yra pats gyvenimas, jo prasmė, jo neišblėstantis grožis, supantis mus nuo pirmųjų dienų. Gėryje yra blogio, o […]

Daryti tik gera nelengva, bet būtina

  Daryti tik gera nelengva, bet būtina             Šiais laikais dažnai galime išgirsti žmones sakant, kad pasaulis prarado savo grožį ir gerumą, yra kupinas blogio, žmonės pamynė svarbiausias vertybes. Taip pat dažnai girdime, kad reikia daryti tik gera, padėti kitiems, kas atrodo neįmanoma, nes dažnai mus supa blogis. Tad kaip iš tikrųjų jaučiasi žmogus , […]

Literatūrinių – kultūrinių įspūdžių pamoka Žemaitijoje (Šatrijos Ragana, Vytautas Mačernis ir kt.)

Literatūrinių – kultūrinių įspūdžių pamoka Žemaitijoje

Šių metų spalio 9 d. vykome į įspūdingą ekskursiją maršrutu Kaltinėnai – Židikai – Žemaičių Kalvarija – Plungė.

Savo kelionę pradėjome nuo sustojimo prie Rainių koplyčios ir kankinimo vietos. Šioje vietoje pamąstėme apie skaudžią Lietuvos praeitį, aplankėme kankinimo ir žudynių vietoje stovintį atminimo paminklą.
Kitas mūsų išvykos apsilankymo taškas – Židikai: Šatrijos Raganos muziejus, bažnyčia, rašytojos ir labdarės Marijos Pečkauskaitės – Šatrijos Raganos paskutinioji poilsio vieta koplyčia – kapas. Rašytoja šiame Žemaitijos miestelyje praleido paskutiniuosius savo penkiolika gyvenimo metų, ten mirė, ten pasiliko amžinai. Sužinojome daug įdomių dalykų, kurių dar nebuvome girdėję, galėjome prisiliesti prie autentiškų rašytojos asmeninių daiktų, savotiškai turėjome galimybę betarpiškai pajusti šios dvasingos, neeilinės lietuvių kultūros asmenybės dvasią. Po to pabuvojome prie Židikų bažnyčios ir klebonijos, kur (dabar neišlikuiame pastate) gyveno, kaip židikiškiai sako, panelė Marija. Šalia tebėra ir pirmosios šio miestelio lietuviškos mokyklos, kurią įsteigė rašytoja ir pedagogė, pamatai. Dabar ten stovi atminimo akmuo. Didelį įspūdį paliko ir Šatrijos Raganos kapas, kur ji ilsisi drauge su mama. Šalia, ant tako, kaip pati pageidavo, palaidota rašytojos sesuo Zofija. Netoliese ir kunigo K. Bulotos, priglaudusio rašytoją ir jos artimuosius, kapas. Iš Židikų pasukome į Žemaičių Kalvariją, kur mus šiltai pasitiko bibliotekininkė ir poeto Vytauto Mačernio muziejaus vedėja Violeta Garbenčienė (ji renka šiam muziejui medžiagą).
Apžiūrėjome Vytauto Mačernio muziejų, supažinome su poeto gyvenimu ir kūryba. Mums pirmiesiems buvo suteikta galimybė apžiūrėti ir paliesti skeveldrą iš sviedinio, nuo kurio paskutinėmis karo dienomis ir žuvo Vytautas Mačernis. Pasigrožėję Žemaičių Kalvarijos bazilikos grožiu, vingiuotu keliuku nuvykome prie poeto kapo Šarnelėje. Eidami miško takeliais link kapo, aiškinomės, kodėl Vytautas Mačernis palaidotas taip atokiai miške, mąstėme apie anų laikų Lietuvą. Pasiekę kapą, uždegėme užgesusias žvakutes ir bandėme iššifruoti ant paminklo užrašytus žodžius. Nuo kalnelio, kur ilsisi poetas, matyti jo tėviškė, kur dabar gyvena sūnėnas, beje, taip pat Vytautas Mačernis. Įspūdžiai nepakartojami…
Iš Šarnelės dar neskubėjome namo – aplankėme didikų Oginskių Rūmus Plungėje, žavėjomės nepaprasta ir ištaiginga dvaro architektūra bei parku, padarėme ne vieną fotosesiją atminimui.
Visas straipsnis ir nuotraukų galerija:
Kategorijos: Kolega kolegai Žymos:

Muzikos ansamblio „Ainiai“ koncertas

MAIRONIO LIETUVIŲ LITERATŪROS MUZIEJUJE (Rotušės a. 13) rugsėjo 23 d., antradienį, 17 val. koncertinės įstaigos „Kauno santaka“ muzikos ansamblio „Ainiai“ koncertas, kurio metu bus pristatyta nauja solistė Sandra Raudonė bei ansambliui sukurti dizainerio Andriaus Kavaliausko drabužiai. Skambės įvairių kompozitorių ir aranžuotojų kūriniai, paruošti būsimam koncertiniam turui Pietų Korėjoje.
Įėjimas nemokamas. Maloniai laukiame!
Ryšių su visuomene skyrius
Kategorijos: Kolega kolegai Žymos:

K. Donelaičio minėjimas D. Poškos Baublių muziejuje

Kiekvienam daryti gera

Savo darbu ir žodžiu

Visad elgtis taip, kaip dera.

Ir teisingas būt geidžiu.

                        K. Donelaitis

Rugsėjo 17 d., 12 val., Dionizo Poškos Baublių muziejuje vyko renginys, skirtas poeto Kristijono Donelaičio 300 metų gimimo metinėms paminėti, kuriame dalyvavome ir mes, Kaltinėnų Aleksandro Stulginskio gimnazijos IIIg  klasės mokiniai, bei lietuvių kalbos mokytojas metodininkas Petras Gedvilas ir mūsų auklėtoja Irena Pundinienė. Minėjime taip pat dalyvavo Bijotų mokyklos mokiniai bei kiti svečiai. Renginyje lankėsi aktorius bei režisierius Ramūnas Abukevičius, kuris skaitė ištraukas iš K. Donelaičio testamento ir įrašų bažnytinėse knygose. Vėliau buvo pristatomas  lietuviškas dokumentinis – vaidybinis filmas „Donelaitis. XVIII a. Mažosios Lietuvos tautinis kostiumas“ (scenarijaus autorius ir režisierius Ramūnas Abukevičius). Filme visas dėmesys koncentruojamas į K. Donelaičio „Metuose“ aprašytą tautinį kostiumą. Atskleidžiamas XVIII a. tautinio kostiumo gimimo ir autentiškų darbų procesas: vilnos karšimas, verpimas, audimas… K. Donelaičio „Metų“ personažai, „pasidabinę“ tautiniais drabužiais, prabyla poeto žodžiu, atkurdami poemos epizodus. Filme atsiskleidžia to meto būrų gyvenimo būdas, charakterio savybės ir pasaulio suvokimas.<…>

Visas moksleivės straipsnis (ir nuotraukos):

K. Donelaičio minėjimas D. Poškos Baublių muziejuje

 

Kategorijos: Kolega kolegai Žymos: ,

Verslumas ir dvasingumas. Ar tai suderinama?

Lukšių Vinco Grybo gimnazija, Agnė G., 3ag klasė Verslumas ir dvasingumas. Ar tai suderinama? Pasaulyje yra daugybė sėkmingai dirbančių verslininkų, kurių pagrindinis gyvenimo variklis yra pinigai. Materialinės vertybės kai kurių žmonių gyvenime tampa svarbesnės už moralines. Tokie žmonės, kurių gyvenimo tikslas yra pinigai, skurdina savo sielą ir galų gale lieka vieni, apsikrovę prabangiais daiktais prabanga […]

Mažos smulkmenos…

Tekstas (iš interneto) šiaip pasiskaitymui, pamąstymui…  O gal kam kils minčių sugalvoti testo suvokimo užduočių, orientuotų į samprotavimą 🙂 *** Kai tą vakarą grįžau namo, žmona jau ruošė vakarienę. Paėmiau ją už rankos ir ištariau: „Noriu tau kai ką pasakyti“. Ji atsisėdo ir tyliai pradėjo valgyti. Jos akyse vėl pasirodė liūdesys. Pajutau, kad man sunku […]
Kategorijos: Kolega kolegai Žymos: